„A magyar történelem legsötétebb időszakát eleveníti fel az módszer, amelynek segítségével a magyar kormány 3 millió magyar és uniós állampolgár több mint 3000 milliárd forintját (10 milliárd euró) államosítja, és ezzel lényegében felszámolja a második nyugdíjpillért" - jelentette ki Bába Julianna, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke, aki szerint ehhez hasonló cselekmény még nem valósult meg az Európai Unió történetében. Álláspontja szerint a kormány ezekkel a lépésekkel szándékosan és durván megsértette az Európai Unió értékeit és az alapvető szabadságjogokat.
A szervezet levélben tájékoztatta a történtekről José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét, Viviane Reding alelnököt, aki a Bizottságon belül a jogérvényesülésért, alapvető jogokért és uniós polgárságért felelős, valamint Juan Fernando López Aguilart, aki az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság elnöke. A Stabilitás egyben kérte tőlük, hogy a Bizottság által rájuk ruházott hatáskörüknél fogva azonnal segítsenek a 3 millió magán-nyugdíjpénztári tag érdekeinek megvédésében.
A szövetség a tegnapi napon levélben szólította fel Schmitt Pál köztársasági elnököt, hogy a törvényt előzetes normakontrollra küldje meg az Alkotmánybíróságnak. Amennyiben ezt nem teszi meg, a Stabilitás Pénztárszövetség ezt a törvényt is megtámadja az Alkotmánybíróságnál, kérve az utólagos alkotmányossági vizsgálatot. A szövetség jogi álláspontja szerint a most elfogadott törvény a korábban elfogadott másik két jogszabályhoz hasonlóan ugyanúgy sérti az Alkotmánynak a jogbiztonságra, a hátrányos megkülönböztetés tilalmára, a szociális biztonságra, a tulajdon védelmére, továbbá az emberi méltóságra vonatkozó bekezdéseit. Utóbbi esetben álláspontjuk a törvényi szabályozás a pénztártagok visszalépési jogának teljes körű biztosítását a pénztárakban tagként maradni szándékozók terhére érvényesíti, olyan helyzet előidézésére törekedve, amelyben a pénztárak működése ellehetetlenül. Így az egyébként maradni szándékozó pénztártagok akaratuk ellenére, cselekvési autonómiájukat feladva kénytelenek lesznek visszalépni a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe. E kényszerhelyzet létrehozásával a Stabilitás álláspontja szerint a törvényalkotók 3 millió pénztártag emberi méltóságát sértik meg.