A privatizáció miatt haltak korábban a férfiak?

Az állami tulajdon 1990-es évek elején lezajlott tömeges és gyors privatizációja a volt szocialista országokban munkanélküliséghez vezetett, és halálozási hullámot indított el a férfiak körében - állapítják meg brit kutatók a The Lancet című orvosi folyóirat csütörtöki számában megjelent tanulmányukban.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

1991 és 1994 között a férfiak halálozási aránya Oroszországban, Kazahsztánban, Lettországban, Litvániában és Észtországban - mely országokban gyors ütemű, tömeges privatizáció zajlott - 42 százalékkal emelkedett, miközben a munkanélküliség 305 százalékkal lett nagyobb - írják dolgozatukban a szerzők. A három kutató közül David Stuckler az oxfordi, Lawrence King a cambridge-i egyetem szociológusa, Martin McKee pedig a londoni School of Hygiene and Tropical Medicine egészségügyi szakértője.

A negatív lista végén található Albánia, Horvátország, a Cseh Köztársaság, Lengyelország és Szlovénia, ahol vagy a magánosítást kezelték óvatosabban, vagy a szociális háló volt erősebb, mindenesetre a szóban forgó időszakban tíz százalékkal csökkent a férfiak halálozása, és csupán két százalékkal nőtt a munkanélküliség.

A felmérés 1989 és 2002 között vizsgálta a munkaképes korú férfiak halandóságát Közép- és Kelet-Európa volt szocialista országaiban, valamint a Szovjetunió utódállamaiban. A torzítás elkerülése érdekében a kutatók kiszűrték a kereskedelmi és árliberalizáció hatását, a jövedelmi változásokat és a halálozási adatokban történelmileg meglévő különbségeket. Megállapították, hogy a tömeges privatizáció egyértelmű öszefüggést mutatott a munkanélküliség növekedésével és a halálozási arány hirtelen megugrásával a 15-től 59 éves férfiak körében.

Alkolhollal, szociális háló nélkül

A kutatók úgy vélik, hogy a munkanélkülivé vált férfiak megnövekedett alkoholfogyasztása adja az egyik magyarázatot a halálozási arány növekedésére. Ehhez járult, hogy a szocializmusban kiterjedt körben járt a munkavállalóknak egészségügyi és szociális ellátás, melyből állásukat elveszítve részben vagy teljesen kikerültek, illetve töredékét kapták a privatázálás utáni tulajdonostól. A nagyarányú privatizáció ellenére is ellen tudtak állni a negatív hatásoknak azok az országok, ahol a támogató hálózat az egyházaknak, szakszervezeteknek és a civil szférának köszönhetően erős volt. Azokban az országokban, ahol a népesség legalább 45 százaléka egy vagy több társadalmi szervezet tagja volt, a privatizáció nem növelte a halálozási arányt - állapították meg a brit kutatók.

A gyors, tömeges privatizációt úgy határozza meg a tanulmány, hogy ekkor az állami nagyvállalatok legalább 25 százalékát adják magánkézbe két éven belül. A szerzők felhívják a figyelmet arra, hogy a volt szocialista országokban lezajlott privatizáció tanulságait fontos lenne figyelembe venniük az állami szektort mostanában megreformálni készülő országoknak, így Kínának és Indiának is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo