A fejmozgás fontosabb a nemnél

Ismert tény, hogy az emberek beszélgetés közben fejmozgásaikkal az érzelmek széles skáláját képesek kifejezni, és hogy a nők több fejmozgást használnak egymás közt, mint a férfiak.

Amikor nők és férfiak beszélgetnek, a férfiak kicsit több fejmozgást használnak, a nők pedig kicsit kevesebbet. De a nők és férfiak lehet, hogy nemi alapú elvárások alapján alkalmazkodnak, vagy a másikon megfigyelt mozdulatok miatt. Mi történne, ha megváltoztathatnánk a beszélgető nemét, a fejmozgás és az arckifejezések mozgásdinamikájának megtartása mellett?

Egy új videokonferencia technológia segítségével a Virginia Egyetem pszichológus és számítógépes tudósai - élükön Steven Bokerrel - képesek voltak megváltoztatni a vizsgálatban résztvevők nemét beszélgetés alatt, és azt találták, hogy a fejmozgás sokkal fontosabb volt a nemnél annak eldöntésében, az emberek hogyan kommunikálnak beszélgetés közben.

A tudósok szerint nem valószínű, hogy a nem-alapú szociális elvárások az adott nemi különbségek forrásai lennének az emberek közötti kommunikáció során használt fejmozgásokban. A kutatók szintetizált arcokat - avatarokat - használtak fel videokonferenciák során, ahol a résztvevők azt hitték, valós személlyel beszélgetnek a képernyőn keresztül. Egyes beszélgetések során a kutatók megváltoztatták az avatarok nemét és hangmagasságát - miközben valódi fejmozgásaikat és arckifejezésüket megtartották - elhitetve a résztvevőkkel, hogy például egy férfival beszélgetnek, miközben akivel beszéltek, egy nő volt (és fordítva).

"Azt találtuk, hogy az emberek egyszerűen alkalmazkodnak a másik fél fejmozgásaihoz és arckifejezéseihez, függetlenül az illető nemétől." - közölte Boker. "Ez fontos, mivel ez azt jelenti, hogy a külső kevésbé fontos, mint az, hogyan mozgunk, amikor arról van szó, mit érez a másik ember, miközben hozzánk beszél."

Kicsit olyan, mint a kösd-össze-a-pontokat

Vizsgálatuk eredményéről a Pszichológiai Tudományok Egyesületének éves találkozóján számolt be május 24-én, San Francisco-ban, a beszámoló pedig a Journal of Experimental Psychology: Human Perception and Performance című lapban is megjelenik.

A vizsgálatot a Nemzeti Tudományos Alapítvány támogatta, mely során alacsony sávszélességű és magas képváltási frekvenciájú videokonferenciás technológiával vették fel és alkották újra az arckifejezéseket, abból a célból, hogy megfigyelhessék, az emberek hogyan változtatják meg viselkedésüket a másik fél kifejezésének legapróbb változására. A Virginia Egyetem kutatócsoportjához csatlakoztak még a Pittsburgh Egyetem, az East Anglia Egyetem, a Carnegie Mellon Egyetem és a Disney Kutatás munkatársai is.

A technológia az illető arcának statisztikai reprezentációit használja fel az adott arc követésére és annak újraalkotásához. Ez lehetővé teszi az arckifejezés - mindössze 12 darab - fő összetevőjének átvitelét. Ez egy kicsit olyan, mint a kösd-össze-a-pontokat játék, amely képről képre valós időben átvihető.

Boker és csapata azt próbálják megérteni, az emberek hogyan hatnak egymásra beszélgetés közben, és az olyan tényezők, mint a nem vagy rassz miként befolyásolják a beszélgetés dinamikáját. Ennek érdekében szükségük volt egy olyan módszerre, amellyel leképezhették az emberek arckifejezéseit beszélgetés közben.

"Pszichológiai szempontból azt vizsgáltuk, az emberek hogyan hatnak egymásra és hogyan koordinálják arckifejezéseiket beszélgetéseik során, például ha valaki beszéd vagy hallgatás közben bólint, a másik ugyanúgy bólint." - közölte Boker. Ez a koordináció "tükröződő folyamata" az, amely segítségével az emberek úgy érzik, kapcsolatban állnak a másikkal. "Amikor a másikhoz illesztem az arckifejezéseimet vagy a fejmozgásomat, olyan rendszert aktiválok, amely segít számomra beleélni magam a másik érzelmeibe." - magyarázta Boker.

A csapat által kifejlesztett technológia emellett alkalmas egy illető arckifejezéseinek egy másik ember arcára másolni valós idejű videokonferencia során. Így megváltoztatható az adott illető neme vagy rassza és közelről nyomon követhető a naív résztvevő reakciója. "Így megkülönböztethetjük, az emberek hogyan koordinálják arckifejezéseiket, és mik a szociális elvárásaik." - tette hozzá Boker.

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo