Vállalkozások: irány kelet!

Keleti irányban érdemes nézelődniük a fejlődő exportpiacokat megcélzó magyar vállalkozásoknak, ugyanis az eurózóna és a tőle függő kelet-európai uniós gazdaságok még évekig gyengélkedhetnek az adósságválság következményei.Az Atradius Economic Outlook prognózisa szerint 0,3%-os hazai csökkenéssel szemben számottevő gazdasági növekedésre lehet számítani többek között Törökországban, Oroszországban és Ukrajnában.

„Az eurózóna megoldatlan adósságválsága valamint az ázsiai piacok megtorpanása a kelet-közép-európai régió gazdaságára is negatív hatással volt idén” - derül ki az Atradius Hitelbiztosító legfrissebb jelentéséből. Míg a régióban 2011-ben 4,8 százalékos gazdasági növekedést mértek, addig 2012-ben ez az érték csak 2,8% körül alakulhat. Jövőre már kicsit jobb lehet a helyzet a térségben, hiszen a hitelbiztosító 3,3%-os növekedést valószínűsít, ugyanakkor ennek alapfeltétele az eurózóna válságának megnyugtató rendezése.

Exportőrök: irány a napfényes Kelet! - Kép: SXC

Az Atradius szerint az adósságválság megoldása több lépcsős, időigényes folyamat lesz, így az eredeti probléma még hosszú ideig érezteti hatását az euróövezet gazdaságaiban. Mivel az előrejelzés szerint az eurózóna gyengélkedése várhatóan a jövő évre is rányomja a bélyegét, a nyugat-európai piacoktól nagyban függő, exportorientált kelet-közép-európai országok növekedési kilátásai sem jók, sőt, egyes országok a technikai recessziót sem kerülhetik el.

Az Atradius prognózisa szerint ugyanakkor jelentős eltérésekre számíthatunk a régió országainak teljesítményében. A hitelbiztosítónál úgy látják, hogy a magyar gazdaság az idei 1,2%-os visszaesés után jövőre - egyedüliként a régióban - 0,3 százalékkal zsugorodhat; a második legrosszabb értéket pedig a csehek produkálhatják 0,8 százalékos növekedéssel. A visegrádiak közül pedig várhatóan a lengyelek teljesítenek majd a legjobban, 1,9%-os növekedéssel – elsősorban azért, mert méreteik miatt ők a legfüggetlenebbek az eurózóna országaitól.

„Egyértelmű, hogy a hazai vállalkozásoknak érdemes keletre nézniük – és nem csak a Távol-Keletre – ugyanis a közelünkben több országban is masszív gazdasági növekedés várható” – mutat rá Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító országigazgatója. A hitelbiztosító várakozásai szerint Törökországban 4,1, míg Oroszországban 3,5 százalékos GDP-arányos növekedés várható, de a szomszédos Ukrajna is 3% körül teljesít majd.

Finanszírozás és hitelképesség
A magyar cégek számára mind a kereskedelmi bankok, mind az állami exportösztönzők kínálnak konstrukciókat, amelyekkel áthidalhatják a finanszírozás nehézségeit. Ezekről, valamint a hitelképesség feltételeiről és arról, kinek éri meg az orosz piacra lépni, itt olvashat bővebben.
Oroszország mellett a BRIC országok (Brazília, Oroszország, India és Kína) is értékelhető számokat produkál majd, áll a jelentésben, hiszen a kínai gazdaság 7,6, az indiai 6,6, míg a brazil 3,8 százalékkal bővülhet. Az említett országokhoz képest az Amerikai Egyesült Államok 1,8%-os növekedési előrejelzése már vonalalattinak számít.

Összehasonlításképpen a Magyarország legfőbb exportpiacának számító Németországban 0,7 százalékos gazdasági növekedés várható, az Egyesült Királyságban pedig 0,9%. Ugyanakkor Franciaországban 0,2%-os recessziót valószínűsít az Atradius, és az eurózóna átlaga is a magyar prognózissal megegyező, 0,3 százalékos visszaesést mutat majd – elsősorban az 1,2, illetve 1,9 százalékkal zsugorodó olasz és spanyol gazdaság miatt.

A magyar vállalkozásoknak emellett azért is érdemes külföldön, akár az EU-n kívül is, felmérni a lehetőségeiket, mert a hazai háztartások fogyasztása is 0,7 százalékkal csökkenhet jövőre, így a belső piac hanyatlása a lakossági fogyasztáson alapuló iparágakat különösen érzékenyen érintheti. A magyar gazdaság gyengélkedése miatt az Atradius a fizetési hajlandóság romlására és a fizetésképtelenségi eljárások romlására is számít 2013-ban Magyarországon. „A romló gazdasági környezetben a vállalkozásoknak érdemes minden lehetőséget megragadniuk, amelyek révén számláik ellenértékét nagyobb eséllyel látják viszont, legyen az előminősítés, hitelbiztosítás vagy követeléskezelés” – mutat rá az Atradius szakembere.

Hogyan üzleteljünk Oroszországban?

Oroszország hatalmas felvevőpiaca látszólag óriási lehetőségeket tartogat a hazai kkv-k számára. De csak azok a vállalkozások lesznek sikeresek, amelyek tudják, hová, mivel, kiken keresztül lehet erre a sajátos piacra bejutni, és elsajátítják az eredményes üzlethez szükséges ismereteket a legjobb ágazatoktól a finanszírozásig. Először lássuk a gazdasági környezetet, a katalizátorokat és gátló tényezőket az orosz-magyar üzleti kapcsolatok szintjén - hangzott el a Piac&Profit által szervezett magyar-orosz üzleti fórumon.

A magyar-orosz üzleti fórum összefoglalóját a gazdasági környezetről, a katalizátorokról és gátló tényezőket az orosz-magyar üzleti kapcsolatok szintjén itt olvashatja.

A magyar cégek számára mind a kereskedelmi bankok, mind az állami exportösztönzők kínálnak konstrukciókat, amelyekkel áthidalhatják a finanszírozás nehézségeit. A magyar-orosz üzleti fórum beszámolóját ezekről a témákról, valamint a hitelképesség feltételeiről és arról, kinek éri meg az orosz piacra lépni, itt olvashatja.

Véleményvezér

Megdöbbentő fotók egy gyermekotthonból

Megdöbbentő fotók egy gyermekotthonból 

A képek mindennél beszédesebbek.
Mélypontra ért a magyar belpolitika, avagy büdös-e Menczer Tamás szája?

Mélypontra ért a magyar belpolitika, avagy büdös-e Menczer Tamás szája? 

Még egy lépcsőt lejjebb lépett a magyar belpolitika.
Legyél hatósági főállatorvos állatorvosi diploma nélkül

Legyél hatósági főállatorvos állatorvosi diploma nélkül 

Kevés a hatósági állatorvos.
Kormányváltó hangulat

Kormányváltó hangulat 

Oda a Fidesz népszerűsége.
Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo