Nem épül semmi

Az idei év első három hónapjában, hasonlóan a tavalyi évhez nem került a piacra új fejlesztésű ipari épület, derül ki a Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma 2012 első negyedévére vonatkozó ipari ingatlanpiaci adataiból. Az irodapiaci boom is várat magára.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!


Kép:sxc
Továbbra is mélyponton van az ipari ingatlanok iránti kereslet: 2012 első negyedévében mindössze 47 697 négyzetméter volt, amely 47,2 százalékos visszaesést jelent az előző negyedévhez képest, és a tavaly ugyanezen időszakban rögzített kereslet mértékének kevesebb, mint a fele, mutat rá a CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ, Eston International, GVA Robertson és a Jones Lang LaSalle fejlesztővállalatokat tömörítő fórum jelentése. A teljes budapesti modern ipari ingatlan állomány 2012 első negyedévének végén 1 806 350 négyzetméter volt. (A bérlésben és építésben a szakemberek szerint hamarosan stratégiai kérdéssé válik az ingatlanok fenntarthatósága.)

Alig vannak újak

A Fiege 19 135 négyzetméteres szerződéshosszabbítása volt az idei év eddigi legnagyobb tranzakciója, mely a teljes bérlői kereslet 40 százalékát adta. Az újonnan megkötött szerződések a kereslet 28,2 százalékát, míg a bővülések annak 10,9 százalékát adták. Az egyetlen 6 300 négyzetméteres előbérleti szerződés, melyet még ebben az évben egy BTS fejlesztés keretein belül valósítanak meg, a teljes bérlői aktivitás 13,2 százalékáért volt felelős. Összesen a negyedév során 22 ipari tranzakció volt a piacon, melyből csupán kettő lépte túl az 5000 négyzetmétert. Az átlagos tranzakció mérete 2 167 négyzetméter volt.

A logisztikai parkok iránti kereslet 44 208 négyzetméterre rúgott, mely a teljes bérbeadás 92,6 százaléka. Ezen épületek esetében az átlagos tranzakció méret 2 600 négyzetméter volt, míg a városi logisztika esetében 3 486 négyzetméter bérbeadás történt, 697 négyzetméter átlagos mérettel, mely így a teljes bérbeadás fennmaradó 7,4 százalékát adta.
A jelenlegi kihasználatlanság – legfőképpen az új fejlesztések hiánya miatt – 21százalék, mely 1 bázispont emelkedést jelent 2011. negyedik negyedévéhez képest. Ezzel egy időben a logisztikai parkok kihasználtsága 79,6 százalékra csökkent, míg a városi logisztikáé 73 százalékra nőtt.

A tavalyi boommal szemben 2012 elején a kereslet visszaállt a korábbi 50-60 ezer négyzetméteres negyedéves bérbeadási szintre.

Végezetül, a nettó abszorpció 2012 első negyedévében a negatív tartományba került –3 362 négyzetméterrel, melyért a sok megüresedett terület felelős.

Irodaboom sincs

2012 első negyedévében a teljes budapesti irodaállomány meghaladta a 3 millió négyzetmétert. Csupán egy új irodaház épült és a kereslet is visszaesett az idei első negyedévben. Az 53 ezer négyzetmétert alig meghaladó kereslet harmadával kevesebb a tavalyi első negyedévben mért értéknél. A tavalyi boommal szemben 2012 elején a kereslet visszaállt a korábbi 50-60 ezer négyzetméteres negyedéves bérbeadási szintre.

Az előző negyedéves kihasználtsági rátát 1,2 százalékkal meghaladja a budapesti irodapiacon az első negyedévben mért 20,4 százalék. A mutató emelkedése és a nettó piaci felszívás negatív értéke mögött a Budapest Research Forum szerint a belvárosi K&H épület megürülése játszott szerepet.

Egyre kisebb irodát bérelnek a cégek

128 bérleti szerződést regisztráltak az első negyedévben, amelyek átlagos mérete 416 négyzetméter. Ez 21,5 százalékkal marad el a 2011. első negyedéves adatoktól. 1000 négyzetméternél nagyobb területre csak 9 szerződést kötöttek – négy volt hosszabbítás, három új és kettő előbérleti.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo