Felkavarták az amúgy is élénkülőben lévő ingatlanpiacot a lakásépítést ösztönző új kormányzati intézkedések. A kormány december közepén jelentette be, hogy 27 százalékról 5 százalékra mérsékli a lakásépítés áfáját, emellett a Családok Otthonteremtési Kedvezménye (CSOK) a korábbinál kedvezőbb feltételeket kínál elsősorban a három gyerekes és a három gyereket vállaló családoknak. A CSOK módosítása nyomán a feltételeknek megfelelő családok 10 millió forint vissza nem térítendő támogatást, és további 10 millió forintos kedvezményes kamatozású hitelt kaphatnak.
A kormányzati intézkedések első bejelentése óta - december 14-től január 6-ig - jelentősen, 64 százalékkal megnőtt a magánszemélyek által feladott hirdetések száma. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint a növekedés elsősorban az új támogatásokhoz kapcsolódó felfokozott várakozásokkal magyarázható. “A legtöbb ember a jelenlegi lakását adná el, és az új lakástámogatási rendszer által kínált lehetőségekkel igyekszik majd új lakást vásárolni” - tette hozzá. Szintén a felfokozott várakozásokra utal, hogy december 14-től január 6-ig 30 százalékkal több keresés történt az új lakóingatlanokra az előző év azonos időszakhoz képest. Ráadásul január első hetében - amikor már ismertek voltak a támogatási rendszer részletei - már 44 százalékkal nőtt a keresések száma éves összevetésben. “Mindez azt jelzi, hogy rendkívül nagy az érdeklődés a CSOK feltételeinek megfelelő új lakóingatlanok iránt. A keresők pedig már egy kattintással le tudják szűrni a CSOK-nak megfelelő új lakásokat és házakat” - fogalmazott Balogh László.
Azt is megvizsgálták, hogy január elején mennyi volt az átlagos négyzetméterár a 10+10 millió forintos támogatáshoz előírt, minimum 60 négyzetméternél nagyobb, új építésűként hirdetett lakóingatlanok esetében. Budapesten az átlagos négyzetméterár 535 ezer forint volt, ami azt jelenti, hogy legalább 32,1 millió forintért hirdetik ezeket a lakásokat. Az ország más városaiban - amelyekben volt statisztikailag megfelelő mennyiségű hirdetés - jóval alacsonyabb az árszint. Az árakat nézve a második Székesfehérvár, ott a szóban forgó lakóingatlanok átlagos négyzetméterára 380 ezer forint volt ebben az időszakban, azaz a városban átlagosan 22,8 millió kell egy új, 60 négyzetméteres lakáshoz. Majd Debrecen következik 345 ezer forintos átlagos négyzetméterárral, illetve 20,7 millió forintos átlagos lakásárral. Kecskeméten 328 ezer forint volt az átlagos négyzetméterár, így egy új építésű 60 négyzetméteres lakást átlagosan 19,7 millióért lehet megvásárolni az ingatlan.com adatai szerint. Győrben 307 ezer forint, Pécsett pedig 287 ezer forint az átlagos négyzetméterár a szóban forgó lakásoknál, így előbbi városban 18,4 millió, Pécsett pedig 17,2 millió forinttól indulnak a CSOK-nak megfelelő új lakóingatlanok. Az ingatlan.com szakértője kiemelte, hogy az egyes városokban a lakásárakat az átlagos négyzetméterárak alapján kalkulálták, egy-egy lakás ára a felsorolt elméleti összegeknél magasabb lehet az alapterület függvényében.
“A három gyermeket vállaló fővárosi házaspároknak a CSOK mellett mindenképp szüksége lesz önerőre az első lakásuk megvásárlásához, de a vidéken élő családok akár enélkül is új otthonhoz juthatnak.” - elemezte a kínálati adatokat Balogh László utalva a CSOK szabályaira. A szakember azt is elmondta, hogy a lakásépítési kedvet ösztönző kormányzati lépések felpörgethetik a piacot, és megfelelő alapot teremthetnek ahhoz, hogy a jelenlegi kevesebb mint 10 ezerrel szemben 30-40 ezer új lakás épüljön évente. A szakma szerint ez a szint szükséges a magyar ingatlanpiac egészséges működéséhez.