A fővárosban szép lassan nyílik az olló a tégla- és panellakások között, vagyis amíg 2010 elején még 60/40 volt a tégla/panel arány az összes létrejött tranzakció darabszámában, addig az elmúlt fél évben ez már szinte stabilan 70/30-ra csökkent. (Országos szinten ez 50/50-ről 60/40-re változott.) A kínálat viszont nem csökkent, így aki panelben gondolkodik az kitűnő vásárlói pozícióban van - derül ki a Duna House Holding ingatlanpiaci elemzéséből.
Árakban azonban vélhetően túl van a panelpiac a mélyponton. A Duna House fővárosi panelár indexe szerint a mélypont a tavalyi utolsó negyedévben volt érzékelhető, amikor a 2008 eleji árakhoz képest 77%-ra csökkent a nominális árindex. Azóta folyamatos emelkedést mértünk, jelenleg az index 81%-on áll.
A főváros két legnépszerűbb kerülete a 3. és a 14., a harmadik pedig a 4. kerület lett. A legmagasabb átlagáron a 11. kerületben költöttek, itt átlagosan 52 m2-es lakásokat vettek 10,5 millióért.
Két igen népszerű méretkategóriát lehet elkülöníteni: az egyik a 35 négyzetméter körüli, a másik a 45-55 közötti. Van még egy harmadik kategória is, amelyik kiugrik, a 66-68 m2-esek. Mivel ezek a „típusméretek", ezért nem meglepő az adat. Mivel arányaiban nagyjából ugyanennyi épült a különböző méretkategóriákból, így azt lehet mondani, hogy megfelelő áron mindenre van vevő.A 35 m2-es lakásokat 6,7 millióért veszik Bp.-en átlagban, az 56 m2-eseket pedig 9,3millióért.
Középtávon várhatóan nem fog már csökkeni a panelek forgalma, a mostani 30%-os intenzitás feltehetően stabilizálódik. Árakban az idén érezhető felpattanás nem látszik trendszerűnek, nagyon érzékeny és hektikus a fővárosi panelek ára, így akár még lefelé is mozdulhat, még ha a tavalyi mélypontot nem is éri el. Az elsőlakás vásárló fiatalok, az alacsonyabb státuszúak számára mindig egy elérhető lehetőség marad, a panelprogrammal pedig kifejezetten vonzó is lehet a jövőben, így amennyiben középtávon emelkedni tudnak az ingatlanárak, ez a szegmens se fog lemaradni.
Kivárnak a kkv-k
A gazdasági válság hatásait az ingatlanszektor igencsak megérezte. Csökkentek az ingatlanárak, a bérleti díjak, új beruházások híján az építőipar is hanyatlik.
A Policy Agenda által a kis- és közép vállalkozások cégvezetőinek körében végzett felmérés szerint a következő félévben a kkv-k 82%-a nem tervez ingatlan vásárlást, eladást, vagy bérlést.
A kkv-k üzleti tevékenységének helyszínei sokszínűséget mutatnak. A vizsgált cégek több mint hattizede saját tulajdonú ingatlanban (is), mintegy fele bérleményben (is) működik. Az átfedés oka, hogy a megkérdezett cégek 8%-a saját tulajdonú ingatlant is és egyben bérleményt is használ. Kizárólag saját tulajdonú ingatlan használata 53%-ukra jellemző, míg 39%-uk csak bérlemény(ek)ben folytatja tevékenységét.
További részletek itt olvashatók!