Akár egymillió forint is lehet egy balatonfüredi apartman négyzetméterára, de ez csak kismértékben köszönhető a piac fellendülésének. Sokkal inkább az az ok, hogy a város divatossá vált, mert könnyen elérhető Budapestről. „Tavaly már éreztük az élénkülést itt a Balaton északi partján is” – számol be tapasztalatairól a GDN Ingatlanhálózat veszprémi partnere, Horváth Márton. A szakember azonban arra is felhívja a figyelmet, hogy a kereslet megélénkülése nem minden esetben hozott magával áremelkedést. (Már tavasszal látszott a fellendülés.)
Füred a legtrendibb
Az északi part Tihanytól Akarattyáig, az autópálya közelsége miatt közkedvelt. Itt szinte mindent keresnek: telket, nyaralót, szőlőt, lakást és családi házat is. Elsősorban az ár–érték arány határozza meg, hogy könnyen eladható-e egy ingatlan, vagy sem. Az élénkülő kereslet sokakat ösztönzött áremelésre, de ami évekig nem kelt el, az drágábban sem fog gazdára találni – hangsúlyozta a szakember. Az iroda kínálati árai azt mutatják, hogy Balatonalmádi, Balatonfüred, Tihany vonatkozásában a jó minőségű ingatlanok átlagára 350 ezer Ft/m2. Ez azt jelenti, hogy 150 ezer Ft/m2 és 600 ezer Ft/m2 közötti áron lehet ezeken a településeken lakáshoz vagy házhoz jutni. Természetesen előfordulhatnak ettől eltérő árak, főleg a luxuskategóriában, ahol több fontos tényező is befolyásolja az árképzést (vízpart közelsége, panoráma, kikötő, felszereltség stb.).
Az a laikus hiedelem, hogy a tóhoz közeli ingatlanokat keresi a többség, nem teljesen igaz. Az a réteg, aki a buli és a strand miatt akar itt nyaralót, valóban előnyben részesíti azokat az ingatlanokat, amelyek maximum 10-15 percre vannak a legközelebbi fürdőhelytől, de nem ők vannak többségben. Egyre nagyobb a kereslet, főleg az itt letelepedni kívánó, nem kizárólag nyaralni érkező vevők részéről a csendes, balatoni panorámát kínáló házakra. Élni ugyanis inkább itt lehet, a partközeli ingatlanoknál a parkolási nehézségek és az intenzív éjszakai élet okozta zaj elriasztják a költözni vágyókat.
Mindkét területen, a vízparton és a hegyoldalakban is, a felújítandó, éppen ezért fajlagosan olcsóbb vagy az igényesen átépített, stílusos belső tereket kínáló ingatlanokat keresik a vevők.
Miénk a Balaton
A vásárlók többsége magyar, a legtöbben a fővárosból érkeznek. Éppen ezért lényeges szempont az autópálya közelsége, hiszen ma már alig egy óra alatt elérhető Budapest autóval. Tihanytól távolabb azonban nem szívesen mennek a fővárosi vásárlók, mert a közlekedés kevésbé ideális. Az a tendecia, amely néhány évtizede a külföldiek beáramlását mutatta, mára nyomokban sincs jelen. A fizetőképes hazai réteg azonban nagyon szívesen vásárol és tart fenn nyaralót a Balatonon továbbra is. Ennek sokszor elsősorban presztízs-szerepe van – mondta Horváth Márton.
Hitel van, alku nincs
A Pannon Ingatlan ügyvezetője arra is felhívta a figyelmet, hogy a kínálatiból mára keresletivé alakuló piacon nem az árak emelkedése az egyetlen említésre méltó változás. Jól jellemzi a jelenlegi szituációt az a tény, hogy jelentősen csökkent az áralku lehetősége és mértéke. Két évvel ezelőtt akár az is előfordulhatott, hogy a meghirdetett árnál 20 százalékkal kevesebbért kelt el egy ingatlan, átlag 10 százalék volt az áralku mértéke. Ma az átlag inkább 5 százalék, de az is előfordul, hogy csupán pár százezer forint a meghirdetett és az adásvételi szerződésen szereplő összeg közötti különbség.