A gatyánk is rámenne egy londoni irodára

Az öt legdrágább piacból három Ázsiában, a tíz leggyorsabban drágulóból öt az Egyesült Államokban található, de globálisan még mindig magasan a brit főváros vezet.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: AT Kerney

A CBRE jelentésében a londoni West End szerepel első helyen, mint legköltségesebb piac, ahol az éves irodabérleti költség 2949 dollár/m2. A második Hongkong, ahol az éves díj 2698 dollár/m2, majd Peking két városnegyede (2129 és 2039 dollár/m2) következik, végezetül Moszkva (1777 dollár/ m2). Az első osztályú irodák bérleti költségének változása tükrözi, hogy a világgazdasági helyzet fokozatosan javul. Globálisan az árak évről évre 2,5 százalékkal emelkednek, kiemelkedő az amerikai kontinens (több mint 4,1 százalék), és az ázsiai és csendes-óceáni térség (több mint 2,8 százalék). Ezalatt az EMEA-térség (Európa, Közel-Kelet és Afrika) lényegében stagnál, 0,3 százalékos éves növekedéssel.

„Várakozásaink szerint a világgazdasági helyzet javulása folytatódik, ami rövid távon az elérhető területek további csökkenését okozza” – nyilatkozta Richard Barkham, a CRBE vezető közgazdásza. – Így az bérlet díjak folytatódó emelkedésére számítunk, ami a bérlők alkupozícióját tovább korlátozza.” A döntések során a méret és helyszín mellett egyre inkább előtérbe kerül a technológiai felszereltség, a minőség és a rugalmas térelrendezés biztosítása a bérlők számára, akik adott költségek mellett igyekeznek növelni termelékenységüket. A CRBE világszerte 126 irodapiacon követi nyomon a bérleti költségek alakulását. Az első ötven legdrágább helyszínből húsz az EMEA, húsz az ázsiai és csendes-óceáni, tíz pedig az amerikai térségben található.

Európa, Közel-Kelet és Afrika (EMEA)

Az euróövezetben a lassú gazdasági fellendülés visszatartotta a bérlőket, ez a bérleti díjak stagnálásához vezetett a legtöbb jelentős európai piacon. A régióban a prémium irodák bérleti költségének 0,3 százalékos növekedését elsősorban az egyesült királyságbeli városok, a skandináv térség, és a dublini irodapiac erősödése generálja.

Kinek éri meg székhelyet váltani?
Az iparűzési adó csökkentése, akár a 0%-os, kedvező mértékű “adózása” legális, mégsem mindenkinek lehet és érdemes igénybe venni a székhelyszolgáltatók szolgáltatásait.
A leggyengébben teljesítő terület Közép-Európa, például Varsó (1,6 százalékos csökkenés), ahol a gazdasági feltételek relatív egészségesnek mondhatók, viszont új kínálat megjelenése miatt csökkentek a díjak. Csak kevés piacon, nevezetesen Dublinban és Londonban tapasztalhatunk meglehetősen jelentős drágulást, annak köszönhetően, hogy nem jelent meg új kínálat az adott bérlői kereslet mellett. A régióból a londoni West End mellett Moszkva (1777 dollár/ m2) és London City (1643 dollár/m2) is felkerült a nemzetközi TOP10-es listára.

Ázsiai és csendes-óceáni térség

A térség húsz piaca szerepel a világ ötven legköltségesebbje között, amiből hét található az első tízben. Hongkong (központ), Peking (Financial Street), Újdelhi (Connaught Place) Hongkong (West Kowlon), Tokió (Marunouchi Otemachi) és Sanghaj (Pudong). A régiós bérlői aktivitás nagyrészt technológiával, médiával és telekommunikációval foglalkozó helyi nagyvállalatokhoz köthető. A piacok fele több mint 1 százalékos költségnövekedést mutat. Hongkong (központ) maradt az egyetlen olyan város a világon – a londoni West Endet kivéve – ahol az első osztályú irodák bérleti költsége meghaladja az évi 2500 dollár/négyzetmétert. A nemzetközi listán a csendes-óceáni régióból a legmagasabb irodabérleti költség Sydneyben található (1075 dollár/m2), mellyel a 19. helyet foglalja el.

Az amerikai kontinens

Az Egyesült Államokban a gazdasági fellendülés szilárd, az erős bérlői aktivitás a legnagyobb negyedéves nettó abszorpcióhoz vezetett 2007-óta, ami inflációt meghaladó drágulást okozott, egy kivétellel az összes állam piacán. Emellett az egyre szélesebb körben jellemző munkaerő-felvétel miatt fellendült az irodák iránti kereslet is. Nyolc észak-amerikai piacon mértek két számjegyű növekedést a prémium irodák bérleti költségei terén 2014 harmadik negyedében. Ebből az első hat az Egyesült Államok városai közül került ki. A New York-i Midtown a 11. legköltségesebb irodapiac globálisan, és továbbra is a kontinens legdrágább piaca, ahol az első osztályú irodák bérleti költsége évi 1314 dollár/m2. Rio de Janeiro megtartotta helyét a legdrágább területként Latin-Amerikában, 1097 dollár/m2-rel, amellyel a 18. helyen áll a legköltségesebb irodapiacok listáján.

Véleményvezér

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo