Vége a nyerészkedésnek a magyarok egyik kedvenc hitelével?

A Babaváró hitel kondíciói annyira kedvezőek voltak az utóbbi időben, hogy akkor is megérhette felvenni a kölcsönt, ha a fiatal pár egyébként nem tervezett gyermekvállalást. Például azért, mert Magyar Állampapír Pluszba fektetve a pénzt komoly nyereséget lehetett elérni még a Babaváróhoz kapcsolódó büntetés megfizetése mellett is. A pénzpiaci hozamok emelkedésével a Babaváróhoz kapcsolódó szankciók mértéke is megemelkedett, azért a Bankmonitor.hu szakértői szerint az eddigi biztos nyereség lassan a múlt ködébe vész.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Babaváró hitel egy igen kedvező konstrukció a fiatal párok számára, a hitel ugyanis az első 5 évben kamatmentes, ha ezen idő alatt gyermeke születik a párnak, akkor pedig a kamatmentesség a kölcsön lejáratáig megmarad. A második baba érkezésekor ezen kívül elengedik a tartozás 30 százalékát, míg a harmadik gyerek születésekor a kölcsönből még hátralévő összeg teljes egészében elengedésre kerül. Amennyiben viszont nem születik 5 éven belül baba, akkor a fiataloknak büntetést kell fizetniük.

Milyen szankció kapcsolódhat a Babaváróhoz?

A büntetés a Babaváró esetében azt jelenti, hogy a párnak vissza kell fizetnie az államnak az első 5 évben igénybe vett kamattámogatás összegét. Mégpedig egy összegben! Ez a kamat függ az igényléskor érvényes állampapír-hozamoktól, vagyis a büntetés összege nagy mértékbe azon múlik, hogy mikor igényelte a család a kölcsönt. (A Babaváró 2019. júliusi indulása óta ez a büntetés 1,5 és 2,4 millió forint között változott.)

Miért lehetett jó döntés állampapírt venni a Babaváróból?

Magyar Állampapír Plusz egy 5 éves futamidejű, fix kamatozású lakossági állampapír. A kamat mértéke a futamidő előrehaladtával emelkedik, az éves átlagos hozam a futamidő alatt 4,95%. Vagyis 10 millió forint befektetésével összesen 2,73 millió forint nyereséget lehet elérni. Ez a hozam pedig magasabb, mint a Babaváróhoz kapcsolódó kiadások nagysága: alapesetben mindössze az állami kezességvállalás díját kell megfizetni a tőkén felül, aminek összege 5 év alatt 225 ezer Ft.

Gyerek születése nélkül a büntetést rendezni kell az 5. év végén, de ezen összeggel növelten is kevesebb a hitelhez kapcsolódó kiadás, mint a megtakarításon elérhető bevétel. Természetesen gyerekszületés nélkül érdemes lehet a lejáró állampapír összegéből előtörleszteni a kölcsönt, ezzel a hitel nem fog kamatozni a továbbiakban. (Ha nem születik gyerek, akkor a kölcsön átalakul piaci kamatozású személyi hitellé az 5. évet követően.)

(Forrás: Bankmonitor)

Ezzel a módszerrel az elmúlt időszakban több százezer – adott esetben akár 1 milliót is – forintot lehetett nyerni még akkor is, ha nem született gyermeke a családnak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo