Van, amikor nem kell aggódni a nyugdíjak miatt

Még a pénzügyi szakemberek várakozásait is felülmúlták a magánnyugdíjpénztárak tavalyi hozamai a Stabilitás Pénztárszövetség és a Xallis Consulting közös felmérése szerint, amiből az is kirajzolódik, hogy a válaszadók tartanak az önkéntes pénztári befizetésekre vonatkozó kedvezőtlenebb adószabályok negatív hatásaitól.

A felmérésben a pénztárszövetség sajtóközleménye szerint közel száz, a pénzügyi szférában szakértőnek számító személy - elsősorban pénztárak vezetői, illetve a pénztáraknak szolgáltatást nyújtó cégek vezetői - adtak választ a pénztári szektor egészét érintő aktuális kérdésekre 2009 októberében.

A választható portfóliós rendszerről a megkérdezettek 78 százalékának már a bevezetés előtti szakmai véleménye is támogató volt, a felmérés során pedig 79 százaléké. A vélekedést a számok is alátámasztották, hiszen a választható portfóliós modell esetében a teljesítmények a kockázati profilnak megfelelően alakultak. Juhász Istvánné, a Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára szerint a választható portfóliós rendszer - a 2008-2009. évi adatok tükrében - adekvát választ adott az eltérő életkorokban feltételezhető befektetési preferenciákra; kellően hosszú megtakarítási időtávot feltételezve, kockázatosabb eszközök tartása mellett nagyobb hozamkilátásokkal rendelkező portfólió kialakítására van lehetőség - mondta.

Messze a várakozások felett 

Milyen formában?
A jelenleg az Alkotmánybíróság előtt lévő, a magánnyugdíjról és intézményeiről szóló törvény előírja a magánnyugdíjpénztárak kötelező részvénytársasággá alakulását, amiről a kutatásban résztvevőket is megkérdezték.
A felmérésből is az derül ki, hogy az átalakulás önkéntes jellege jelenthetné a szakma számára a legelfogadottabb megoldást, hiszen a megkérdezettek 54 százaléka úgy gondolta, hogy a magánnyugdíj intézményének működéséhez a jövőben is a jelenlegi pénztári működési forma a legmegfelelőbb, 39 százalék a különböző részvény-társasági működési formák mellett tette le a voksát, míg 7 százalék szerint a befektetési alap lenne elfogadható.

Ami a hozamokat illeti, a 2009. év végi tényleges adatok jócskán túlszárnyalták a szakemberek várakozásait. A válaszadók úgy vélték, hogy a magánnyugdíjpénztárak klasszikus portfóliója 9, a kiegyensúlyozott portfólió 12, míg a növekedési portfólió 16 százalékos eredménnyel zárja az évet. Ehelyett 11,45, 17,42, és 25,62 százalékos hozamot érhettek el a portfóliók.

Az önkéntes nyugdíjpénztáraknál a választható portfóliós rendszer bevezetése nem volt kötelező, azonban azok a pénztárak, ahol magán ágon választható portfóliós rendszert vezettek be, az önkéntes pénztáraikban is követték ezt a példát. Választható portfóliós modell esetében 12, míg a nem választható portfóliós esetében 10 százalékos hozammal kalkuláltak a szakértők. Ezzel szemben átlagosan 19,21, és 14,96 százalékos profitra tehettek szert az önkéntes nyugdíjpénztárak.

A felmérésből az is kiderült, hogy a pénztári szektorban a befizetésekkel kapcsolatos várakozásokat nagyban meghatározta a 2010 januárjától bevezetett cafeteria szabálymódosítás, amely szerint már csak a számítógép- és internethasználat marad adómentes, a béren kívüli juttatási formák egy része - köztük az önkéntes nyugdíjpénztári, illetve az önkéntes egészségpénztári munkáltatói befizetés - pedig 25 százalékos adómértékkel adózik. A válaszadó szakemberek 2009 októberében úgy látták, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárakba 13, az egészségpénztárakba pedig akár 15 százalékkal is kevesebb pénz érkezhet az idén. Emellett a munkáltatói befizetések összege az önkéntes pénztári szektorba összesen 17 százalékkal csökken, vélték a megkérdezettek.

A munkáltatók kevesebbet

"A Stabilitás Pénztárszövetség tagjaitól beérkezett előzetes adatok alapján úgy látszik, hogy a szakemberek előrejelzése megalapozott volt, hiszen bár az egészségpénztáraknál a tagi befizetések összege többnyire emelkedett 2010 első negyedévében a tavalyi év azonos időszakához képest, ám a munkáltatói hozzájárulás lényegesen csökkent. Bár az egészségpénztárak közötti szórás jelentős, azonban átlagosan így is 4 és 21 százalék közötti visszaesést mutatnak az előzetes adatok a munkáltatói hozzájárulásban. Az önkéntes nyugdíjpénztáraknál a befizetések még nagyobb visszaesése következett be a tavalyi év azonos periódusához képest: a tagi befizetések 1-16 százalék közötti csökkenést mutatnak, míg a munkáltatói hozzájárulás csökkenése átlagosan 10 és 23 százalék között mozog" - ismertette a főtitkár. Az önkéntes pénztári tagdíjbevétel 60-80 százaléka származik a munkáltatói befizetésekből.

 

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo