A hazai lízingpiac továbbra sem találja a felfelé vezető kiutat, a lízingcégek által kezelt teljes portfólió mérete egy év alatt 15 százalékal csökkent, az első félév végén mintegy 1450 Mrd Ft volt. Jelentős volt a növekedés a mezőgazdasági gépfinanszírozás területén, köszönhetően az alacsony bázisértéknek, de az összérték ezen a területen (is) még mindig nagyon alacsony. A haszonjármű szegmensben az új kihelyezések értéke is tovább bővült. Az egyes szegmensek nagyon eltérő pályát futottak be a válság kitörése óta, a tavalyi év egyértelmű nyertese a flottafinanszírozás, és emellett gép-berendezés finanszírozás tudott bővülni.
Részletes adatok - kattintásra nagyobb kép nyílik (Forrás: MLSz):
A truck szegmensben az új kihelyezések értéke 32 százalékkal bővült, ami elsősorban egy, az MFB közösségi közlekedési programja keretében megvalósult busz beszerzésnek köszönhető. A megkötött szerződések száma 10 százalékkal nőtt, ezen belül az új teherautókra kötött szerződése száma 17 százalékkal csökkent. A megkötött szerződések 99%-a pénzügyi lízing volt.
A gép-berendezés finanszírozás érték szerint 8 százalékkal visszaesett, míg szerződésszám szerint közel 20 százalék a csökkenés 2012 első félévéhez képest. Az új kihelyezés 29 Mrd Ft volt, ami mintegy 1500 szerződést jelentett 2013 első félévében. A kezelt portfólió 15 százalékkal csökkent egy év alatt, a mostani 137 Mrd Ft kevesebb, mint a fele a válság kitörését megelőző értéknek. A szerződések 72%-a pénzügyi lízing, 18 százaléka hitel, ezt az arányt az aktuálisan futó EU támogatások befolyásolják leginkább (ezek döntő többsége hitelben vehető igénybe). A mezőgazdasági gépfinanszírozás az - alacsony bázisérték miatt – 32 százalékkal bővült. Ez mintegy 14,4 Mrd Ft kihelyezést jelent 850 szerződés keretében. Az új eszközök aránya, 75 százalék feletti, míg 90 százalék a pénzügyi lízing formájában történő finanszírozás.
Az építőgép finanszírozás volumene 40 százalékkal alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt, ez minden idők legalacsonyabb negyedéves teljesítménye. Ebben a szegmensben viszonylag jelentős (30% feletti) a hitelezés, és 15% az operatív lízing aránya (utóbbi döntően a bérelhető építőgépeket jelenti). Az IT-irodai eszközök finanszírozása az egy évvel korábbi értékhez képest 30 százalékkal csökkent, mintegy 4,7 Mrd Ft volt 2013 első félévében. Egy nagyobb egyedi ügylet miatt a pénzügyi lízing aránya jelentős, 66 százalékkos, szemben a korábbi hasonló operatív lízing aránnyal.
Az általános gépek volumene jelentősen, 20 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi értékhez képest. Eközben az EU társfinanszírozott beruházás támogatási szerződések miatt 45% feletti a hitel formájában történő finanszírozás aránya. Az ingatlan szegmensben továbbra is minimális az aktivitás, 2013 első félévében még a tavalyi értéket is 37 százalékkal múlta alul az új finanszírozás. Ez 13,5 Mrd Ft-ot jelentett. A hosszú futamidőknek köszönhetően viszonylag lassan csökken a lízingcégek ingatlan portfóliója, de az egy évvel ezelőtti értékhez képest így is 13% a visszaesés, ami összegszerűen 337 Mrd Ft-os portfóliót jelent.
Annak ellenére, hogy a hazai kisvállalkozások számára a lízing remek finanszírozási lehetőséget jelentett a válság kitörése előtt és jelentene mind a mai napig, a piac nem igazán talál magára. Eközben kisvállalkozások 37 százaléka számít arra, hogy likviditási helyzete a következő időszakban romlani fog, ráadásul a valóságosnál lényegesen rosszabbnak ítélik külső forráshoz jutási lehetőségeiket.