A kétéves fedezett hiteleszközét az MNB az idén márciusban vezette be azzal a céllal, hogy lejárati prémium nélküli hosszú forrást nyújtson a hitelintézeteknek. Az eszköz egyszerre támogatja a banki mérlegek megerősítését, és biztosít védőhálót kedvezőtlen likviditási sokk esetére a hitelezési képesség megóvása érdekében.
5,8, a jövő évi 5,0 százalék lehet, a 3 százalékos inflációs cél a prognózis szerint 2014 második felére valósulhat meg. (A júniusi jelentésben 2012-re 5,3, 2013-ra 3,5 százalékos inflációt jelzett előre az MNB szakértői stábja.)
A jelentés a jelenlegi 280-286 forint körüli euró árfolyammal számol. A nemzetközi környezet normalizálódása és a magyar kockázati prémium fokozatos javulása azonban forinterősödést hozhat.
Az idei GDP az MNB friss prognózisa szerint 1,4 százalékkal eshet vissza, a júniusban jelzett 0,8 százalék helyett. Ennek oka elsősorban a beruházások csökkenése, a háztartások vártnál gyengébb fogyasztása.
A munkahelyvédelmi akcióterv, és a rosszabb makropálya miatt a jövő évi költségvetésben 440 milliárd forintos kiigazításra lenne szükség az MNB szakemberei szerint ahhoz, hogy az államháztartási hiány a GDP 3 százaléka alá csökkenjen. A jelentés alapfeltételezései szerint az MNB nem fizet majd tranzakciós illetéket s a pénzügyi szolgáltatóktól is legfeljebb 100 milliárd forint folyik majd be. A hiánycél tartásához az idén és jövőre is a költségvetés szabad tartalékainak teljes törlésére lehet szükség. Az uniós módszertan szerinti GDP-arányos idei államháztartási egyenleg a szabad tartalékok törlése esetén 2,8, a tartalékok törlése nélkül 3,7 százalékos hiánnyal zár. Jövőre a tartalékok törlésével 2,4 százalék, enélkül 2,7 százalék lehet a deficit.
A kedvezőtlen makrogazdasági helyzet hatására jelentősen, mintegy 211 milliárd forinttal csökkent a bankrendszer vállalatihitel-állománya az idei első félévben. A jegybank - a témában kiadott közleménye szerint - ezen folyamatra tekintettel módosította a hitelállomány összetételére és szintjére vonatkozó kritériumokat: októbertől kezdődően figyelembe veszi a gazdaságban egyre fontosabb szerepet betöltő vállalati refinanszírozási hiteleket, ugyanakkor a növekedési és pénzügyi stabilitási szempontból kockázatot jelentő kereskedelmiingatlan-hitelek állománya kikerül a kritériumok közül.
Mindezzel párhuzamosan szintén 2012. október 2-ától az MNB enyhíti a hitelállomány szintjére vonatkozó kritériumot is. Így a bankoknak nem a 2011. év végi, hanem a 2012. június 30-i hitelállomány fenntartását kell vállalniuk az eszköz igénybevételekor.
Mindez összességében a jegybanki érvelés alapján azt jelenti, hogy az új kritérium szerint a hitelintézetek kereskedelmiingatlan-hitelekkel csökkentett vállalati és nettó refinanszírozási hiteleinek együttes állománya (továbbiakban módosított vállalatihitel-állomány) nem csökkenhet az új viszonyítási időponthoz képest.
Limitrendszer a tendereket
A hitelezési aktivitás ösztönzése érdekében az MNB tendereken – szintén a 2012. október 2-től - limitrendszert vezetnek be. A jegybank maximálja a hiteleszköz kezdeti igénybevételét a hitelintézetek 2012. június 30-án fennálló módosított vállalatihitel-állományának 50 százalékában, azonban egyedi hitelintézeti szinten a felvehető mennyiség teljes egészében emelkedik a módosított vállalatihitel-állomány növekedésének mértékével.
Enyhítik emellett nem teljesítése esetén kiszabandó szankció mértékét is a tendereken. A módosítások az október 2. előtt felvett hitelekre nem vonatkoznak.