A 2007 és 2013 közötti időszakra szánt, uniós és hazai forrásokból álló forrást az MFB keretein belül működő és bejegyzés alatt álló Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. fogja kezelni - tájékoztatott Aladics Sándor. A fejlesztési célú, a tervek szerint átlagosan mintegy hat millió forintos hitelt várhatóan 8-10 év alatt kell a vállalkozásoknak visszafizetniük. (A KA-VOSZ minap ajánlotta, hogy legyen a program részeként, a Széchenyi-kártyához hasonló befektetésre használható befektetési hitel...)
Kilenc százalékos kamat
A várható kamatról a pénzügyi szakember pontos százalékot még nem tudott mondani, de azt hangsúlyozta, hogy az mind a pénzintézet, mind a vállalkozó számára megfelelő lesz, de alacsonyabb, mint a piaci ár. "Ma úgy gondoljuk, hogy kilenc százalék fölött alakul" - szögezte le. A Jeremie típusú hitelt azonban nem pusztán önmagában kell vizsgálni, mert kedvező esetben, multiplikátor hatását is figyelembe kell venni. A kereskedelmi bankok is csatlakozhatnak ugyanis egy-egy hitelkonstrukcióhoz a Jeremie program garanciális elemeinek segítségével, így számításai szerint a következő fejlesztési időszakban akár több száz milliárd forint ilyen célra fordítható forrás is kihelyezésre kerülhet.
A Jeremie részeként, várhatóan a jövő év elejétől ebben a szférában tőkebefektetésekre is sor kerülhet. Mivel ezek az állami források a privát tőkével együtt fognak a piacon megjelenni, először még az alapokat kell létrehozni, illetve az intézményi befektetőkel kell megállapodnia az MFB-nek. A vezérigazgató várakozásai szerint így létrejöhet egy olyan, megközelítőleg 100 milliárd forintos befektetési alap, amely képes lefedni a hazai igényeket.