Nyugdíjpénztár: érdemes odafigyelni!

A nyugdíjpénztár tagok több mint 87 százaléka biztosra megy a kockázatokat és várható hozamot illetően, amikor portfoliót választ. A legnépszerűbb az úgynevezett „kiegyensúlyozott portfolió”.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Fotolia

A pénztártagok mintegy 81 százaléka a középső – kiegyensúlyozott – portfoliót választja. Ráadásul nem jellemző, hogy a pénztártagok pénztári tagságuk idején portfoliót váltanának, pedig érdemes lenne – közölte az OTP Nyugdíjpénztár. Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás több különböző pénzügyi konstrukciót nyújt számunkra. Érdemes tehát ennek megfelelően tudatosan kezelni az ide befektetett összegeket. Az már mindenképpen eredményes, ha valaki rendelkezik pénztári tagsággal, hiszen ez azt jelenti, hogy gondol a jövőjére. Az már most jól látszik, hogy a hazai nyugdíjrendszer rövid időn belül jelentősen átalakul, és a jelenlegi formájában nem lesz fenntartható, viszont kevesen élnek azzal a lehetőséggel, amit az 5 különböző portfolió nyújt.

Az önkéntes nyugdíjpénztár alapvetően hosszú távú befektetés, ami akár több tíz évet is jelent, attól függően, hogy ki mennyire van időben távol a nyugdíjtól. Ennek megfelelően érdemes rá odafigyelni, hogy az életciklusunknak megfelelő portfolió mellett döntsünk, itt pedig fontos szempont a kockázat mértéke is.

Nagy Csaba, az OTP Önkéntes Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója szerint a nyugdíjcélú megtakarításnál különösen fontos lehet odafigyelni, hogy melyik portfolióban is tartjuk megtakarításainkat.

„Érdemes dinamikusan kezelni a befektetéseinket. Minél fiatalabb korban lépünk be a pénztárba, annál inkább érdemes a magasabb kockázatúak közül választani, amelyekkel hosszabb távon magasabb hozamot érhetünk el. Azonban minél közelebb járunk a nyugdíjkorhatárhoz, annál inkább érdemes elkerülnünk a felesleges kockázatokat és a vele járó stresszt, ezért célszerű a kevésbé kockázatos portfoliók közül választani és visszább váltani például a kiegyensúlyozott portfolióba. Néhány évvel a nyugdíjba vonulás előtt már megfontolandó az is, hogy a kockázatkerülő portfolióra váltsunk. Éppen ezért, minden tagunkat arra bíztatom, hogy folyamatosan kísérje figyelemmel megtakarításait, és élethelyzetének megfelelően kezelje a nyugdíjszámlája befektetésére szolgálóportfoliókat” - vélekedett a szakember.

A lakosság kétharmada még mindig a nyugdíj-csodában bízik
A hazai lakosság mintegy 71 százaléka véli úgy, hogy vélhetően az állami nyugdíj nem lesz elegendő ahhoz, hogy megéljen belőle. Ennek ellenére a megkérdezettek több mint 60 százaléka nem rendelkezik és nem is tervez nyugdíjcélú megtakarítást – derült ki az OTP Öngondoskodási Indexből. Ugyanakkor bizakodásra adhat okot, hogy az elmúlt egy évben, a válság óta először növekedett a pénztári tagok száma és az eseti befizetések összege.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo