„A felmérésünk mostani eredményei szerint továbbra is a banki tanácsadó véleménye az, ami leginkább meghatározó a befektetőknek. Két éve a befektetők többsége (65%), és most is fele (49%) a pénzügyi szakemberek véleménye alapján dönt befektetéseiről. Ez természetes is, hiszen a jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben a lakossági befektetőknek erősen érdemes átgondolniuk, melyik befektetési eszköz a legkedvezőbb számukra, hogyan tudnák leginkább növelni megtakarításaik hozamát. Ehhez nyilván érdemes igénybe venni a pénzügyi szakemberek tanácsát, akik széleskörűen ismerik a lehetőségeket, és személyre szabott tanácsot is tudnak adni” – részletezte az eredményeket Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója. (Sajnos a jelenlegi környezetben nincs tuti tipp!)
„Ezzel párhuzamosan viszont számottevően felértékelődött a család és a barátok szerepe, ha a pénzügyekről van szó. Míg két éve a befektetők csupán 4%-a hozta meg döntését a családtagokkal és barátokkal közösen, addig ez az arány jelenleg már 23%. Azaz ma már a válaszadók egy jelentős része számára kulcsfontosságú a családtagok, barátok véleménye, ami vélhetően annak köszönhető, hogy a pénzügyek átbeszélése meghatározó témává vált a mindennapokban” – hangsúlyozta Zobor Zsuzsanna.
Az is látványos elmozdulás, hogy a befektetők további 23%-a teljesen egyedül dönt megtakarításairól. „Az, hogy közel minden negyedik befektető önállóan dönt befektetéseiről annak is tudható, hogy a befektetési alapokkal rendelkezők többsége (54%) már több mint 5 éve rendelkezik ilyen fajta megtakarítással. Így feltehetően már elég magabiztosnak érzik magukat ahhoz, hogy egyénileg hozzák meg döntéseiket a különböző megtakarítási lehetőségekkel kapcsolatban” – mondta el a szakember. Emellett azt is érdemes látni, hogy megjelent egy olyan stabil befektetői réteg (5%), amely egyáltalán nem foglalkozik pénzügyeivel, hanem azt teljes mértékben szakértőre bízza” – tette hozzá Zobor Zsuzsanna.