A Magyarországnak járó uniós pénzek állítólagos befagyasztásáról hétfő délelőtt a 444.hu írt egy nem hivatalos levélre hivatkozva. Eszerint az Európai Bizottság kifogásolja az április 1-vel átalakított magyar intézményrendszert, és amíg nem győződik meg a rendszer működéséről, addig semmilyen kifizetést nem teljesítenek. Csepreghy Nándor a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációjáért felelős helyettes államtitkára nem sokkal később sajtótájékoztatón cáfolta ezt. A helyettes államtitkár nyilatkozata szerint az Európai Bizottság a fejlesztéspolitikai rendszer átalakítását vizsgálja, ami sem a 2007-2013-as források kifizetését, sem pedig a 2014-2020-as pályázati időszak indulását nem befolyásolja.
Csepreghy Nándor elmondta: az érintett összeg 350 milliárd forint körül van, az április 15-ét megelőző időszak számláinak kifizetése ugyanakkor zökkenőmentes, hiszen ezeket már elfogadták. Ennek köszönhetően mintegy 600 milliárd forint forrás érkezhet a következő hetekben. Hozzátette, hogy a vizsgálati folyamat június végére lezárulhat.
A brüsszeli szóvivő szerint "meglehetősen alapvető változtatások" történtek az úgynevezett kohéziós (felzárkóztatási) alapok magyarországi kezelésében: átszervezték a fejlesztési ügynökséget, a közvetítő testületeket pedig a minisztériumok mentén integrálták. "Biztosnak kell lennünk abban, hogy az EU-befektetések irányítási és ellenőrzési rendszere megfelelően működik, és elégséges a befektetések működtetéséhez az adminisztratív kapacitás" - fogalmazott Wheeler, megjegyezve: erre azért van szükség, hogy elkerüljék az alapokat, illetve az adófizetők pénzügyi érdekeit érintő kockázatokat, és mindenekelőtt biztosítsák azt, hogy a magyar polgárok számára teljes mértékben, hatékonyan és korrekt módon hasznosuljanak a támogatási pénzek.