Marad a 100 milliós limit

Az Európai Bizottság (EB) Verseny Főigazgatósága jóváhagyása alapján a jelenlegi feltételekkel folytathatja a kis cégeket segítő tevékenységét a Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt. (KvfP), azaz továbbra is maximum 100 millió forintot fektethet különböző fejlődőképes kis- és közepes vállalkozásokba a cég 2013. december 31-ig - mondta Arató Krisztina vezérigazgató.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Korábban úgy tűnt, hogy augusztustól az egy kis cégbe fektethető összeg a zrt. részéről 100 millió forint helyett 50 millió forintra mérséklődik, az EB Verseny Főigazgatósága azonban megvizsgálta a KvfP eddigi tevékenységét, és úgy ítélte meg, hogy változatlan feltételekkel működhet még egy darabig.

A KvfP 10-100 millió forintot (legfeljebb 49 százalékos tulajdoni hányadig) fektethet egy-egy kis és közepes cégbe. A döntő részben az MFB Rt. tulajdonában lévő fejlesztési társaságban a másik állami cég, a Hitelgarancia Zrt. 1,35 százalékkal, míg négy kereskedelmi bank (az OTP Bank, az MKB, a Budapest Bank és az Erste Bank Hungary) összesen 7,35 százalékkal részesedik.

Új előírások

A hatályos uniós előírások szerint 50 millió forintnál nagyobb összeget csak olyan állami részvételű vállalkozás-fejlesztő társaság fektethet be, amely legalább 30 százalékban magántulajdonban áll, ezért kellett a verseny főigazgatóság jóváhagyását kérni a tőkeprogram folytatásához. A zrt. alaptőkéje 3,4 milliárd forintot ér el.

Az EU ezzel együtt előírta, hogy a befektetett tőke utáni hozamelvárás emelkedjék, azaz a korábbi, a KvfP által alkalmazott BUBOR +1,5 százalékos hozamelvárás július elejétől BUBOR +4,5 százalékra nőtt azon cégek esetében, amelyeket a KvfP tőkebefektetéssel támogat - közölte a vezérigazgató.

Kevés cég, sok tőke

A KvfP a jóváhagyás révén - szakzsargonnal "az uniós notifikációt" követően - a régi feltételek mellett folytathatja a korábban megkezdett tőkebefektetési programját. Jelenleg 34 cég tartozik a KvfP befektetési portfóliójába, a portfóliócégekben névértéken mintegy 1,8 milliárd forint befektetéssel rendelkezik a tőkefejlesztő társaság.

A Kvfp eddigi tevékenysége során névértéken több mint 2,6 milliárd forint tőkebefektetést hajtott végre, 43 társaságban. Az érintett kis- és közepes cégek jelentős összegű kivásárlást is teljesítettek már a Kvfp tőkebefektetéseiből, eddig 10 teljes kivásárlás történt névértéken 667 millió forint összegben, és 6 részleges kivásárlás zajlott le, ezek együttes névértéke mintegy 170 millió forintot tett ki.

Idén az első félévben mintegy 250 millió forintot invesztáltak fejlődőképes kis- és közepes társaságokba, a cég ez évi együttes befektetett tőkeállománya megközelítheti az 1 milliárd forintot.

Arató Krisztina kérdésre elmondta: az eddigi befektetések jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy a zrt. portfóliójába tartozó kis- és közepes társaságok hitelfelvevő képessége javuljon. Így az alapítástól kihelyezett összesen 2,6 milliárd forint befektetés együttesen 10-12 milliárd beruházási hitel felvételét tette lehetővé számukra - húzta alá a vezérigazgató.

Véleményvezér

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.
Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo