Könnyen meglepetés érheti a devizahiteleseket

A forintosításról szóló „meglepetés csomagot” lassan mindenki kézhez kaphatja, hiszen májustól kötelező alkalmazniuk a bankoknak azokat a szabályokat, amelyek a forintosítást követő első kamatra vonatkoznak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Nagyon lényeges, talán az árfolyamveszteség mértékével felérő kérdés volt a kezdetektől a forintosítás utáni hitel kamatának megállapítása. A végtörlesztés idején tisztán látszódott, hogy folyamatosan emelkedtek a kamatok 2011 októbere és 2012 januárja között. Ez is azt mutatta, hogy a közvetítők részvétele a kiváltásokban szükséges lett volna, s semmivel sem lettek olcsóbbak a hitelek az ő kizárásuk révén, sőt… Másrészről, ha csak a bankokon múlik, ők nyilvánvalóan törekedni fognak olyan kamatok megállapítására, amelyek révén legalább részben mérsékelni tudják az elszámoltatás okozta veszteségeiket.

A törvény éppen ezért előírja a devizahitelt váltó forinthitelek kamatperiódusát, az induló kamat mértékét, ennek változtatási lehetőségeit és az alkalmazandó referencia-kamatlábat egyaránt.

•             kötelezővé teszi a referencia kamatlábat

•             kötelezővé teszi az alkalmazandó referencia kamatot a 3 havi BUBOR formájában

•             az induló kamat mértékét a 3 havi BUBOR-ra rakódó kamatfelár határozza meg

•             az induló kamat nem haladhatja meg azt a kamatot, amit először a bank (bevezető időszaki kedvezmények nélkül) a deviza hitelnél alkalmazott

•             a hitelek nagy részénél a kamatfelárat utólag kell kiszámítani a folyósítás napján az adott devizára vonatkozó három hónapos londoni bankközi kamatláb vonatkozó értéke alapján

•             a fentieken túl azt is törvénybe foglalta a jogalkotó, hogy a 3 havi BUBOR-ra rakódó kamatfelár milyen időközönként változtatható.

Banki elszámolás: így lehet milliókat bukni utána
A bankoknak április végéig kell a legtöbb devizahiteles ügyfelük részére megküldeni az elszámolási leveleket. Több százezren csak a következő hetekben tudják meg, hogy az elszámolás és forintosítás után mennyire csökkent a fennálló tartozásuk és a törlesztőrészletük. Aki nem elégedett, az választhat kedvezőbb hitelt vagy olyat is, ahol több évig fixálva van a törlesztő. Milliókat spórolhatunk, ha fix törlesztőrészletű hitelünk van és a következő években elszállnak a kamatok.
Hogy fix lesz-e mindettől a kamat és kiszámítható válik-e a törlesztő?

„Sajnos nem, mert ha a 3 havi BUBOR értéke változik, akkor a referencia kamat változását a bank lekövetheti majd a kamatperiódus végén, vagyis az általa alkalmazott kamatperiódusok végén átállíthatja a kamatot a piaci kamatszint változásának megfelelően.” – mondja Dr. Tóth Tamás közgazdász, az Okoshitel tulajdonosa.

A tanácsadó cég tulajdonosa szerint borítékolható, hogy ezeknél a hiteleknél a lehető legrövidebb kamatperiódust, a 3 hónapost fogják alkalmazni, mást ugyanis a törvényalkotó nem írt elő. Praktikusan ez azt eredményezi majd, hogy a piaci kamatszint változását a lehető leggyorsabban, negyedévente átháríthatják majd az ügyfelekre, ami magában hordozza annak lehetőségét is, hogy egy esetleges drasztikusabb alapkamat emelés jelentős mértékben, akár 50%-al megemelheti a forinthitel törlesztőjét.

„Ezzel pedig odaveszhet mindaz a könnyebbség, amit el szerettek volna vele érni. Persze, túl szép lett volna egy 5-6 %-os forinthitel kamatszintet évekre berögzíteni, mikor a támogatott új lakáscélú hiteleknél is 6% ennek a minimum szintje, az alatt nincsen. Mindezt csak azért hangsúlyozzuk, mert könnyen érhetik majd még meglepetések havi törlesztő szintjén a most „megmentett” deviza hiteleseket.”- összegzi a jelenlegi helyzetet Dr. Tóth Tamás.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo