Jaj a (rokkant)nyugdíjasoknak!

Általános vitára alkalmasnak találta az Országgyűlés szociális bizottsága a rehabilitációs járadékról szóló törvényjavaslatot hétfőn. A képviselők 16-13 arányban szavazták meg az előterjesztést.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A javaslat célja, hogy esélyt nyújtson a megváltozott munkaképességű személyek számára a munkaerő-piaci  elhelyezkedésre, növelje a foglalkoztatást, megbízható jövedelmet nyújtson nekik a szuverén élethez. Rokkantsági nyugdíjban csak azok az aktív korúak részesülnek majd, akik teljes értékű munka végzésére rehabilitációval sem tehetők képessé - olvasható a törvényjavaslat indoklásában.

Négy pillér

Az első, és egyik legfontosabb pillér a korszerű minősítési rendszer megteremtése, amely az egészségkárosodás és szakmai munkaképesség-változás megállapítása mellett nem az elveszett, hanem a megmaradt, fejleszthető képességekre, a rehabilitációs esélyekre koncentrál, és ezzel megalapozza az érintettek visszatérését a munka világába.

A második pillért az jelenti, hogy a legalább 50 százalékos egészségkárosodást és szakmai munkaképesség-változást szenvedett, de rehabilitálható személyek számára a rokkantsági nyugdíj helyett a határozott idejű, maximum hároméves időtartamra megállapítható ellátást, a rehabilitációs járadékot vezetik be. Ennek célja, hogy a teljesértékű munka végzésére alkalmassá tehető, megváltozott munkaképességű személyek jövedelmét pótolja addig, amíg be tudnak lépni a munkaerő-piacra.

A harmadik pillér az, hogy az orvosi, a szociális és a foglalkozási rehabilitációs szolgáltatások összehangolt fejlesztése keretében mindenki számára egyéni rehabilitációs terv készül.  

A negyedik pillért a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásának elősegítése jelenti.

Az Országos Orvosszakértői Intézet főigazgatója, Juhász Ferenc az ülésen elmondta, hogy jelenleg mintegy 460 ezer aktív korú megváltozott munkaképességű ember él Magyarországon, akiknek kevesebb mint tíz százaléka dolgozik hivatalosan. A tervek szerint 2008-tól induló programtól azt várják, hogy ez az arány 30-50 százalékra emelkedik. Az új rendszer többletköltségét, a mintegy 60 milliárd forintot, elsősorban uniós forrásokból fedezik majd.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo