"Hiteltörlesztés? Te még bírod?"

Magyarországon 2008 vége óta duplájára - 2 százalékról mintegy 4 százalékra - nőtt a hitelük törlesztésével 90 napon túl késedelemben lévők aránya, s további emelkedés várható, de a helyzet kezelhető marad - mondta hétfői sajtótájékoztatóján Simonyi Tamás, a KPMG közép-kelet-európai pénzintézeti tranzakciókért felelős vezetője.

A magyarországi hitelintézetek által kihelyezett lakossági hitelek mintegy fele jelzáloghitel, s a hitel/fedezet arány a folyósításkor 70 százalék volt, így, ha értékesíteni kellene e követeléseket, a bankok még akkor is pénzüknél volnának - közölte a KPMG szakértője. Hozzátette: ha nagy tételben kerülnének a piacra ingatlanok, persze más volna a helyzet, mert ez letörné az árakat.

A személyi, fogyasztási és gépkocsi-hiteleknél ugyanakkor Simonyi Tamás szerint komolyabb problémákkal lehet kell számolni. Kiemelte: autóhitelekhez önrész nélkül, 10 éves futamidővel is hozzá lehetett jutni. A vállalati hitelezésben a kkv szektornak nyújtott hitelek jelentik a veszélyzónát a szakértő szerint. Úgy véli, azok, akik e szegmensben tevékenykedtek, komoly veszteséget szenvedtek.

A hitelezésben a nem fizetők és a fedezetek aránya alapján 1,5-2 százalék nettó veszteséggel kell számolni, az év végére azonban elérheti a 3,5-4 százalékot is, mivel a 90 napon túl nem fizető hitelek aránya 2009 végére 6-7 százalékra nőhet, s a fedezetek értéke romlik. A minőségromlás az értékvesztés emelkedését hozhatja magával, ami tovább csökkenti a bankok jövedelmezőségét, ez azonban még a kezelhető tartományban lesz, a bankok tőkeellátottsága megfelelő marad - vélekedett.

A bankoknak a megtakarításaikat kell növelniük

A magyar bankok átlagos tőkemegfelelése 11 százalék, jóval a kötelező 8 százalék felett van, még a rossz gazdasági helyzetben is megfelelő. Ez persze nem jelenti azt, hogy egyes intézmények a jövőben nem szorulhatnak rá tőkejuttatásra, ahogy már eddig is sor került erre néhány hitelintézet esetében - mutatott rá. A KPMG szakértője úgy vélekedett, hogy a magyar bankrendszer egyik fő gyengesége a magas hitel/betét arány, ezért a megtakarítások növelésére van szükség.

Simonyi Tamás elmondta, hogy a bankoknak mindenhol a hitelezésből származik majd a legnagyobb veszteségük; világszerte 575 milliárd dollár hitelezési veszteség várható. Éppen ezért úgy vélekedett, hogy az állami tulajdon sokáig fenn fog maradni az állami segítségre szorult hitelintézetekben, mert időre van szükség ahhoz, hogy az állam veszteség nélkül szálljon ki, ez azonban torzítja  a versenyt.

A világ rendje helyre fog állni - summázta a bankszektorban várható változásokat: a pénzintézetek jövedelmezősége egy jól működő vállalat szintjére száll le.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo