Nagy Márton, az MNB pénzügyi stabilitási szakterületének helyettes vezetője csütörtöki, sajtótájékoztatóján a felmérés eredményeit ismertetve elmondta: a kockázatkerülés főként a vállalati hitelezésben látható. A vállalati és a fogyasztási hiteleknél a bankok tovább szigorítottak a feltételeken, azonban a szigorító bankok aránya csökkent. Főleg a nem ár jellegű feltételek (például fedezeti követelmények, hitelminősítés) szigorodtak, s enyhítésüket a bankok az első félévben nem is tervezik.
A vállalati ügyfelek közül csak a legjobb hitelképességűeket hitelezik a bankok. A vállalati hitelezés visszaesésében a felmérés szerint a szűk kínálat mellett az is szerepet játszott,hogy alacsony a beruházási hitelkereslet.
Ne mindig a bankokhoz kerüljön a profit
Két magyar hitelkihelyező vesz részt az Európai Unió Jasmine mikro vállalkozásfejlesztési programjában, amely a következő három évben 50 millió euróval segíti a gazdaságélénkítést és a munkahelyteremtést a közösség országaiban - közölte Kovács István, a Magyar Vállalkozásfejlesztési Hálózat Konzorcium elnöke. Az uniós minősítés, akkreditáció és szakmai megerősítés után az alapítványok még az idén megkezdik a kölcsönök kihelyezését a mikro vállalkozások fejlesztéséhez.
A Jasmine program célja, hogy az unió országaiban a kisvállalkozások 2012. végéig kedvező kölcsönt kapjanak a gazdasági növekedés dinamizálásához és a foglalkoztatási helyzet javításához. A hitelt - pályázat alapján - cégalapításra és fejlesztésre egyaránt felhasználhatják majd.
Az 50 millió eurós Jasmine program hitelkihelyezői közé az Európai Unió nem választott egyetlen bankot sem, a kölcsönfolyósítást nem profitérdekeltségű pénzintézetekre bízta, amivel elérheti, hogy a rendelkezésre álló keret összege döntően a kedvezményezettekhez, a mikro vállalkozásokhoz jut. Kovács István szerint a hitelkihelyezést Magyarországon is a helyi vállalkozói központokra kellene bízni. Megjegyezte: 2004-ben már tettek ilyen javaslatot a kormánynak, hogy "a hitelprogramok valóban a vállalkozások megerősítését szolgálják és ne a haszonelvű, profitorientált bankokhoz jusson az összeg egy jelentős része".
A lakosságnak hosszabb futamidőt kínálnak a bankok
Az MNB elemzése szerint a háztartási lakáscélú jelzáloghiteleknél főként az árjellegű hitelezési feltételek (kamatok) enyhültek, főként az új, forintalapú hiteltermékekhez kapcsolódóan. A bankok arra számítanak, hogy hitelezési hajlandóságuk e szegmensben a jövőben növekedni fog, a szigorú nem ár jellegű feltételek azonban - a kamatok csökkenése mellett - fennmaradnak. Hasonló folyamatok érvényesülnek más országokban is.
A háztartási portfolió romlása a tavalyi negyedévben mérséklődött, amihez a felmérés szerint az átstrukturálások jelentősen hozzájárultak. Az ügyfelek fizetőképességét elsősorban a futamidő hosszabbításával és a törlesztő terhek átmeneti (jellemzően 6-12 hónapos) enyhítésével kívánták elérni a bankok.
A bankok háztartási hitelállományuk átlagosan 2-5 százalékát strukturálták át, és ezen ügyletek 80-90 százalékánál sikerült az újabb fizetési késedelembe esést elkerülni.