Félnek a bankok: még mindig nehéz hitelhez jutni

A bankok hitelezési képessége erős, likviditási és tőkehelyzetük jó, kockázatvállalási hajlandóságuk azonban továbbra is alacsony, ami megnehezíti az ügyfelek hitelhez jutását - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legújabb hitelezési felméréséből.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 

Mit és kiket mértek?
A jegybank most publikált hitelezési felmérése a bankok 2009 negyedik negyedévi hitelezési gyakorlatát vizsgálja, és 2010 első félévére vonatkozó várakozásait tükrözi - ismertette Homolya Dániel vezető közgazdasági elemző. A megkérdezett bankok és lízingcégek piaci részesedésük alapján a hitelezési piac 90-97 százalékát fedik le.

Nagy Márton, az MNB pénzügyi stabilitási szakterületének helyettes vezetője csütörtöki, sajtótájékoztatóján a felmérés eredményeit ismertetve elmondta: a kockázatkerülés főként a vállalati hitelezésben látható. A vállalati és a fogyasztási hiteleknél a bankok tovább szigorítottak a feltételeken, azonban a szigorító bankok aránya csökkent. Főleg a nem ár jellegű feltételek (például fedezeti követelmények, hitelminősítés) szigorodtak, s enyhítésüket a bankok az első félévben nem is tervezik.

A vállalati ügyfelek közül csak a legjobb hitelképességűeket hitelezik a bankok. A vállalati hitelezés visszaesésében a felmérés szerint a szűk kínálat mellett az is szerepet játszott,hogy alacsony a beruházási hitelkereslet.  

Ne mindig a bankokhoz kerüljön a profit

Két magyar hitelkihelyező vesz részt az Európai Unió Jasmine mikro vállalkozásfejlesztési programjában, amely a következő három évben 50 millió euróval segíti a gazdaságélénkítést és a munkahelyteremtést a közösség országaiban - közölte Kovács István, a Magyar Vállalkozásfejlesztési Hálózat Konzorcium elnöke. Az uniós minősítés, akkreditáció és szakmai megerősítés után az alapítványok még az idén megkezdik a kölcsönök kihelyezését a mikro vállalkozások fejlesztéséhez.

A Jasmine program célja, hogy az unió országaiban a kisvállalkozások 2012. végéig kedvező kölcsönt kapjanak a gazdasági növekedés dinamizálásához és a foglalkoztatási helyzet javításához. A hitelt - pályázat alapján - cégalapításra és fejlesztésre egyaránt felhasználhatják majd.

Az 50 millió eurós Jasmine program hitelkihelyezői közé az Európai Unió nem választott egyetlen bankot sem, a kölcsönfolyósítást nem profitérdekeltségű pénzintézetekre bízta, amivel elérheti, hogy a rendelkezésre álló keret összege döntően a kedvezményezettekhez, a mikro vállalkozásokhoz jut. Kovács István szerint a hitelkihelyezést Magyarországon is a helyi vállalkozói központokra kellene bízni. Megjegyezte: 2004-ben már tettek ilyen javaslatot a kormánynak, hogy "a hitelprogramok valóban a vállalkozások megerősítését szolgálják és ne a haszonelvű, profitorientált bankokhoz jusson az összeg egy jelentős része".

A lakosságnak hosszabb futamidőt kínálnak a bankok

Az MNB elemzése szerint a háztartási lakáscélú jelzáloghiteleknél főként az árjellegű hitelezési feltételek (kamatok) enyhültek, főként az új, forintalapú hiteltermékekhez kapcsolódóan. A bankok arra számítanak, hogy hitelezési hajlandóságuk e szegmensben a jövőben növekedni fog, a szigorú nem ár jellegű feltételek azonban - a kamatok csökkenése mellett - fennmaradnak. Hasonló  folyamatok érvényesülnek más országokban is.

A háztartási portfolió romlása a tavalyi negyedévben mérséklődött, amihez a felmérés szerint az átstrukturálások jelentősen hozzájárultak. Az ügyfelek fizetőképességét elsősorban a futamidő hosszabbításával és a törlesztő terhek átmeneti (jellemzően 6-12 hónapos) enyhítésével kívánták elérni a bankok.

A bankok háztartási hitelállományuk átlagosan 2-5 százalékát strukturálták át, és ezen ügyletek 80-90 százalékánál sikerült az újabb fizetési késedelembe esést elkerülni.

Moody’s: rekord volt 2009
Rekordra emelkedett a törlesztéseikkel leálló vállalati adósok száma tavaly - közölte a Moody's Investors Service szerdán Londonban. A nemzetközi hitelminősítő éves kimutatása szerint a nála adósbesorolással ellátott cégek közül 261 vált nem fizetővé 2009-ben, összesen 328,9 milliárd dollárnyi adóssággal. Tavaly januárban a nem törlesztő cégek aránya a Moody's osztályzati listáján még 4,4 százalék volt; ez az év végére 13 százalékra emelkedett. A tavaly nem fizetővé vált cégadósok zöme - összesen 200 - amerikai és kanadai volt, 291 milliárd dollár érintett összadóssággal. A Moody's által kockázati besorolással ellátott európai vállalatok közül csak 30 állt le törlesztéseivel; ezek összadóssága 15,5 milliárd dollár volt. A többi törlesztési leállást latin-amerikai és ázsiai cégek jelentették be.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo