Az önkormányzatot az árverésen, és az azon kívül értékesített lakásokra is megilleti az elővásárlási jog. Árverésen nem kell licitálnia az önkormányzatnak, a leütéskori áron juthat hozzá a lakáshoz. A részletszabályokból arra lehet következtetni, hogy a jogalkotó kerülni akarja az árverést, mivel annak kezdetéig a hitelező bank és a fizetni nem tudó adós megállapodhat a kikerülésben - az árverésen kívüli értékesítésben. Ennek feltétele, hogy megállapodjanak az eladási árban. Az eladás elektronikus közzététele - éppen emiatt - 30 napról 60 napra hosszabbodik.
Csak a korábbi tulajdonos bérelheti
Az önkormányzatok felkészülésére 60 napot ad a törvényjavaslat. Ha megveszik a lakást, azt csak a korábbi tulajdonosnak adhatják bérbe, mégpedig az önkormányzati lakásrendeletbe foglaltak szerint. Így ha szociális bérlakásra jogosult, akkor úgy, ha piacira, akkor pedig az arra megállapított feltételekkel kapja bérbe a lakást a korábbi tulajdonos.
Az adós akkor is jogosult hitelének könnyítésére, ha nem szűnt meg a munkaviszonya, viszont a teherviselő képessége átmenetileg megváltozott. Ilyenkor áthidaló kölcsönt kérhet a banktól, ha a törlesztő részlet 30 százalékkal magasabb az első - nem akciós - havi törlesztéshez képest. Ha erre nincs szükség, akkor az első - nem akciós - törlesztőrészletet kell fizetnie havonta. Sem ez utóbbi törlesztőrészlet, sem az áthidaló hitel törlesztése nem haladhatja meg a háztartás havi nettó jövedelmének a 40 százalékát. Ezekben a kedvezményekben az részesülhet, akinek a kölcsöne - felvételkor - nem volt több 10 millió forintnál, a lakása pedig - ugyanakkor - nem ért többet 20 millió forintnál. Ugyanezeket a szabályokat kell alkalmazni a lízingelt lakásokra is. A könnyítési szabályokat jóvá kell hagynia az Európai Bizottságnak is.
Közszolgáknak könnyítés
A közszférában dolgozók, valamint a fiatalok lakáshiteleinek egy részére az állam készfizető kezességet vállal, június 15-től az ilyen hitelek felvevői fizetési könnyítést kaphatnak, például hosszabb lehet a futamidő és kevesebb a törlesztő részlet - az erről szóló kormányrendelet a legutóbbi Magyar Közlönyben jelent meg.
A közszférában dolgozók - köztisztviselők, közalkalmazottak, fegyveres testületek tagjai, bírák, ügyészek - a lakás hitelbiztosítéki értékét meghaladó hitelrészre készfizető kezességet kapnak az államtól. (A hitelbiztosítéki érték a lakásnak az az ára, amelyen kényszerértékesítés esetén is eladható.) A 35 év alatti házaspárok, élettársak, és gyermeküket egyedül nevelők pedig a hitelbiztosítéki érték 60 százalékát meghaladó hitelrészre kapnak állami készfizető kezességet.
Nyolcféle segítség
A kezességgel biztosított hitelek felvevői június 15-től nyolcféle fizetési könnyítést kaphatnak. A sorban első a fedezetcsere, amikor másik ingatlanra száll át a jelzálog. A futamidő is meghosszabbítható az eredeti szerződésben foglalthoz képest, és szüneteltetni is lehet a törlesztést, de ettől a futamidő változatlan marad. A törlesztőrészlet halasztása is változatlanul hagyja a futamidőt. A törlesztő részlet csökkentése meghatározott időre szól, és ugyancsak nem jár a futamidő meghosszabbításával. Amennyiben a hitelszerződésben szerepelt türelmi idő - például a tőketörlesztés megkezdésére - akkor az legfeljebb 2 évvel meghosszabbítható. A lejárt tartozásra részletfizetés adható, a havi törlesztő részlet pedig - meghatározott időre - fixálható.A bank a fizetési könnyítéskor az eredeti szerződés szerinti kamatot, díjat, költséget nem emelheti. Az állami készfizető kezesség a futamidő hosszabbítása után sem haladhatja meg a szerződés megkötésétől mért 20 évet.