Árt a kiszámíthatatlan gazdaság

Kevés vállalkozás él a likviditás és az olcsó finanszírozás legelérhetőbb formájával, a forgótőkével. A gazdaság kiszámíthatatlan működése pedig tovább rontja a forgótőke-menedzsment lehetőségeit és hatékonyságát.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A több mint 150 közép- és délkelet európai társaság adatait feldolgozó Ernst & Young Forgótőke-menedzsment jelentés szerint, az olaj- és gázipari társaságoktól eltekintve, átlagosan 2 százalékkal romlott a régió társaságainak forgótőke-hatékonysága 2009-ről 2010-re. Összehasonlításként a nyugat-európai valamint észak-amerikai társaságokra készített hasonló elemzések 3, illetve 4 százalékos hatékonyságjavulást jeleznek ugyanerre az időszakra.

A magyar gazdaságot az elmúlt évtizedben a felzárkózás jellemezte, most pedig a gazdasági stabilitás megteremtése a legfontosabb cél. A felmérésben szereplő magyar vállalatok átlagos adatai azonban még a teljes mintánál is gyengébb eredmény mutatnak, és jelentős hatékonyság-romlást jeleznek nyugat-európai valamint észak-amerikai összehasonlításban.

Az Ernst & Young tanulmánya szerint a tavalyi évhez és a válságot megelőző időszakhoz képest is romlott a magyar társaságok forgótőke-hatékonysága, és az árbevétel arányában nőtt a működésben lekötött tőke nagysága. A hatékonyságromlás mintegy 10 százalékot ért el 2010-ben az előző évhez viszonyítva, míg a 2005-ös szinthez képest már 14 százalékot. Ezzel a teljesítménnyel a magyar társaságok a szlovén cégek mögött átlagosan a második legkedvezőtlenebb eredményt mutatták fel a vizsgált időszakban.

A régióban javulást tudtak felmutatni a román, valamint a cseh társaságok, ugyanakkor a horvát, a lengyel valamint török mintában 1 és 4 százalék közötti hatékonyságromlást jeleztek. A jelentés szerint a tavalyi év elsősorban az élelmiszeripar, a gyógyszeripar, az acélgyártás és az elektromos szolgáltatók számára alakult kifejezetten kedvezőtlenül. Ennek ellenére a mintába bevont társaságok mintegy 52 százaléknak így is sikerült javítania forgótőke-hatékonyságán, a javulást felmutató iparágak közé tartozott az olajipar és a telekommunikációs szektor.

Tüske Balázs, az Ernst & Young Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások partnere szerint: „Nemzetgazdasági szinten a forgótőke-menedzsment hatékonyságának romlása automatikusan forrásokat von el a beruházásoktól, így lassítja a gazdasági növekedést és a munkahelyek számának bővülését. Amennyiben ezek a folyamatok a jövőben is kedvezőtlenül alakulnak a magyar vállalatok számára, az tovább hátráltatja Magyarország gazdaságának fellendülését, a korábbi növekedési szintekre történő visszatérést.”

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo