Új energianövény Magyarországon

Égetéssel és a biogáz-előállítással is hasznosítható az az új energianövény, amelyet hamarosan Magyarországon is szabadalmaztatnak. A tervek szerint 2011-től egy szolnoki biomassza-erőműben hasznosítanák a különleges mályvafélét.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelenleg Magyarországon az energiafűz és az energiafű a két termeszthető energianövény-csoport, a My-Tech Agro Kft. projektjének célja egy új biomasszaforrás, a Petemi honosítása és termesztése. A Petemi egy Lengyelországban szabadalmaztatott és az Európai Unióban törzskönyvezett energianövény, melynek hatalmas zöld tömege jelentős mennyiségű szén-dioxidot köt meg. Az eltüzelésekor felszabaduló szénkibocsátása nem több, mint amennyit a növény termesztése során a légkörből egyébként is megkötött, így az általa előállított energia környezetkímélő és megújuló. Az akár négy méter magasra is megnövő, Észak-Amerikából származó mályvaféle égetéssel és biogáz-előállítással is hasznosítható.

Gabonaszalma és Petemi

A My-Tech Agro Kft. (a My-Tech bioenergetikai kutató és fejlesztő cégcsoport tagja) 2003-ban azzal a céllal alakult meg, hogy Szolnokon felépítse és üzemeltesse Magyarország első biomassza-tüzelésű erőművét. A 28 Mw-os biohőerőmű üzembe helyezése 2011-ben várható. Ennek a fejlesztésnek az első lépése az új energianövény meghonosítása és szabadalmaztatása lesz, aminek a több mint 830 ezer eurós költségének felét az EGT Finanszírozási Mechanizmus fedezi. A VÁTI Nonprofit Kft. által kezelt projektben a My-Tech Agro legfőbb feladata az erőmű biomassza-ellátása lesz, amihez két forrást kívánnak felhasználni: egyrészt a térségben termelt gabonaszalmát, másrészt kifejezetten energiahasznosításra termesztett növényeket. Ehhez szeretnék meghonosítani és szabadalmaztatni a Petemit. A projekt átfogó célja a környezet védelme, a megújuló energiaforrások részarányának növelése, a munkahelyteremtés és alternatív jövedelemforrások teremtése a mezőgazdasági termelők számára.

Európai Unió a megújuló energiák részarányát a jelenlegi 3,6 százalékról 2010-re nyolc százalékra kívánja növelni. Ebben kiemelt szerepet kap a biomassza, mely a világ negyedig legnagyobb energiaforrása, illetve a napenergia megkötésének legegyszerűbb és jelenleg legolcsóbb módja. Hasznosítása nem csak a környezetet kíméli, de csökkenti az ország függőségét a fosszilis energiákat importáló országoktól.

Mindehol megél
Petemi Észak-Amerikából származó, a mályva félék családjába tartozó, évelő növény. Nincs különleges éghajlatigénye, szinte minden talajtípuson megél. Első évben lassan, később intenzíven fejlődik. Erős, viszonylag mélyre nyúló főgyökér és mellékgyökerek jellemzik. A gyökér hossza a szaporítás módjától függ. Levelei között vannak keskenyebb és hosszabb ujjal rendelkezők, illetve szélesebb, de rövidebb ujjúak. Az ültetés évében lassan nő, a következő évben a magassága meghaladhatja akár a négyszáz centimétert is. Virágzása júliustól szeptemberig tart, így folyamatosan betakarítható. Szaporítása történhet magról, gyökérdugványról, és palántázással is. A Petemire a legnagyobb veszélyt a gyomok jelentik. Termesztésénél rendkívül fontos a termőterület megfelelő előkészítése és a gondos gyomszabályozás. Nem lehet elkezdeni a gyomirtást, amíg a növények el nem érik tíz centiméteres magasságot. Felhasználható takarmánynövényként, cellulózgyártásban, szennyezett területek regenerálásában, utak mentén szennyezések felfogásában, valamint méz előállításában. Égetésre a kevésbé leveles, míg biogáz előállítására a levelesebb fajtákat lehet termeszteni.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo