Németország és Spanyolország a testület azon javaslatait kifogásolja, amelyek arra ösztönöznék a vállalatokat, hogy kereskedjenek a megújuló energiákkal - írja az EUvonal. A két tagállam szerint a Bizottság által javasolt rendszer veszélybe sodorná a nemzeti szabályozásokat, amelyek arra kötelezik az elektromos szolgáltatókat, hogy a piacinál magasabb áron vásároljanak nap- és szélenergiát, biomasszát, valamint geotermális energiát. A Reuters szerint a levelet Lettország és Szlovénia is támogatja. (A biogáz ipar mellett kiáll a magyar kormány, több pályázat is támogatja az ez irányú fejlesztéseket, ám a kitűzött céloktól még messze vagyunk.)
Közben Nicolas Sarkozy francia elnök levelet intézett José Manuel Barroso bizottsági elnökhöz, amelyben kifogásolja a Bizottság arra vonatkozó terveit, hogy az EU-ban a megújuló energiatermelést a jelenlegi 8,5 százalékos szintről 2020-ra 20 százalékra növeljék. (Az EB szerint újra kell gondolni az EU bioüzemanyagokkal kapcsolatos terveit is, miután azok környezeti károkat és szociális problémákat okozhatnak.)
Sarkozy szerint a javaslat "se nem hatékony, se nem méltányos, és gazdaságilag sem fenntartható" - írta a Le Monde. Párizs nagymértékben függ a nukleáris energiától, s ezért különleges elbánást szeretne elérni, csakúgy mint Svédország, ahol a megújuló energiák aránya már most eléri a 40 százalékot. (Itthon főleg a nagyobb vállalatok fordítanak figyelmet a környezettudatos irányításra, azt azonban, hogy összesen hányan törődnek ezzel, nehéz megállapítani.)