A következő néhány évben legalább 3000 megawatt új erőművi kapacitás építése szükséges - idézi a Magyar Elektrotechnikai Egyesület vándorgyűlésén elhangzottakat az árampiac.hu. E minapi tanácskozáson is leszögezték, a leggazdaságosabb megoldás az atomenergia fejlesztése, illetve célszerű számolni egy szivattyús tározós erőmű építésével is, mert nélküle a megújuló energiaforrások fejlesztése is megoldhatatlan lesz. A várható hazai beruházásoknál vélhetően a gázbázisú erőművek jutnak főszerephez, de Mavir menedzsmentje szerint sem biztos, hogy ez a legjobb megoldás. Még a környezetvédelmi kérdések figyelembevételével is inkább kell számolni az atomenergia fejlesztésével és az MVM által is szorgalmazott szivattyús tározós erőmű építésével.
A 2-3 éves előkészületi munkát, valamint a 7-8 éves kivitelezést figyelembe véve pozitív döntés esetén is legkorábban 2020 táján léphet üzembe új nukleáris blokk Magyarországon. A paksi atomerőműnél úgy számolnak, hogy 2015-ig mintegy 2300 megawatt nagyerőmű és 700 megawatt kiserőmű építésével lehet számolni az országban, ám ez még mindig nem fedezi a növekvő igényeket, így gondolni kell az atomenergia fejlesztésére. A költségeket vizsgálva az látszik, hogy átlagosan 1300 - 1500 dollár/megawatt beruházással kell számolni és a mi esetünkben harmadik generációs, lehetőleg nyomott vizes és ezer megawattnál nem nagyobb blokkok építésén érdemes gondolkozni.
Az atomerőművek bővítése nem magyar specialitás, az Európai Unióban is mind több jel mutatja, hogy az atomenergia szerepét átértékelik, s egyre több országban gondolkoznak új blokkok építéséről. Az európai energia piacon is fokozódó nehézségekkel kell számolni, miközben komoly kihívást jelent a globális felmelegedés.
A Magyar Villamos Műveknél úgy számolnak, hogy a 3000 megawatt erőművi kapacitás megépítése évi 100 milliárd forint plusz költséget jelent a fogyasztóknak. Az éves csúcsterhelést vizsgálva pedig az is látható, hogy a nyári igény folyamatosan növekszik, és lassan eléri a téli csúcsfogyasztást. Az idei nyáron már több mint 350 megawattal haladta meg a csúcsfogyasztás a tavalyit, ezért a rendszerirányító többször nem tudta tartani az előírt 500 megawatt szekunder tartalékot.