Reflektorban az energiatakarékosság

Új lehetőségek lesznek az idei Nemzeti Energiatakarékossági Programban, a változásokról egyelőre társadalmi egyeztetés zajlik.

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium által 2007-ben meghirdetett - lakossági energiatakarékosságot és a lakossági megújuló energiahordozó felhasználást támogató - Nemzeti Energiatakarékossági Program és a "Sikeres Magyarországért" Lakossági Energiatakarékossági Hitelprogram (NEP-2007) pályázatra 5067 igénylés érkezett - áll a minisztérium szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményében.

Bár a tenderek 29 százalékát formai és tartalmi hibák miatt kizárták, a megfelelőnek minősített több mint 3500 darab pályázat támogatási igénye így is meghaladta a 806 millió forintot, míg az igényelt kedvezményes hitel összege 2,3 milliárd forint volt.

Kevesebb pénz, több megtakarítás

A 2006. évi a pályázatban a támogatási célokra rendelkezésre álló keret 930 millió forint volt, amelyből a GKM 2970 pályázatot támogatott és a támogatások révén megvalósuló beruházás 2,8 milliárd forintot tett ki. Tavaly a 3500 pályázat támogatására felhasznált 806 millió forint vissza nem térítendő állami támogatás révén 5,8 milliárd értékű beruházás valósult meg.

2006-ban az 1 millió forint állami támogatásra jutó fajlagos energia megtakarítás becsült értéke 88 GJ/év/M Ft, 2007-ben 124 GJ/év/M Ft volt. A tájékoztatás szerint így látható, hogy kevesebb állami támogatási forrás felhasználásával több pályázatot támogatott a GKM, mint 2006-ban, a támogatás energetikai hatékonysága pedig 40 százalékkal haladta meg az előző évet. (Míg 2001-ben 36,4 petajoule-t tettek ki a megújuló energia hasznosítása, addig 2006-ban már 54,8 petajoule-t, amely 50,8 százalékos növekedést jelent.)

Még hatékonyabbá tennék

A GKM a pályázati rendszer eredményeinek és hatékonyságának további fokozása, valamint a megújuló energiahordozó felhasználás növelése érdekében 2008-ban változásokat tervez a NEP pályázati rendszerében. (Több mint 100 milliárd forint fordítható 2015-ig a megújuló energiaforrások használatát, az energiatakarékosságot szolgáló programokra.)

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium honlapjának - www.gkm.gov.hu - Civil Fórum rovatában 2008. január 14-től elérhető, regisztráció után elolvasható és véleményezhető a Nemzeti Energiatakarékossági Program és a "Sikeres Magyarországért" Lakossági Energiatakarékossági Hitelprogram 2008. évi tervezett módosításai. A GKM a véleményeket 2008. január 28-ig várja, a Civil Fórum lehetőségének felhasználásával. A tárca ígérete szerint ezekre visszajelzést ad.

A fő változási irányok a következők:

  • a lakossági energia megtakarítást eredményező és a lakossági megújuló energiafelhasználást eredményező beruházások támogatási rendszere külön kiírásként jelenik meg. Külön-külön pályázatként jelenik meg különböző energiatakarékossági célú beruházások és a több célt megvalósító beruházások támogatása is.
  • a pályázók köre bővítésre kerül a nem hagyományos építési módú, iparosított technológiával épített (panel, alagútzsalu, öntött, vasbeton-vázas és egyéb előre gyártott technológia) lakások egyedi beruházásainak a bevonásával,
  • magasabb támogatási aránnyal lesznek ösztönözve az energetikailag hatékonyabb, több pályázati célt megvalósító lakossági beruházások, illetve a megújuló energiahordozó felhasználás növelésére irányuló beruházások,
  • egyszerűsítve lesz a pályázati csomag,
  • az energiahatékonyság javítása érdekében a tárca tervezi, hogy a NEP program része a háztartási eszközök cseréjének ösztönzése is, és
  • növekszik a felvehető kedvezményes hitel összege.

Várható pályázatok

A tervek szerint a NEP-2008 keretében az alábbi, energiamegtakarítást, illetve megújuló energiahordozó felhasználás növekedést eredményező pályázatok lesznek meghirdetve, várhatóan 2008. első negyedévében:

  • NEP-2008-1: hagyományos építésű épületeken végrehajtott nyílászáró-csere vagy utólagos hőszigetelés, melynél a támogatás aránya 15%. A maximális támogatás 264.000 Ft, a felvehető kedvezményes hitel maximális összege 1.760.000 Ft.
  • NEP-2008-2: hagyományos építésű és nem hagyományos építésű, épületeken végrehajtott fűtés- és/vagy használati melegvíz-ellátás korszerűsítés, melynél a támogatás aránya 20%. A maximális támogatás 400.000 Ft, a felvehető kedvezményes hitel maximális összege 2.000.000 Ft.
  • NEP-2008-3: hagyományos építésű és nem hagyományos építésű épületeken végrehajtott energiamegtakarítást eredményező több célt megvalósító beruházások; nyílászáró csere és/vagy utólagos hőszigetelés és fűtés- és/vagy használati melegvíz ellátás korszerűsítés együttesen, melynél a támogatás aránya 18%. A maximális támogatás 720.000 Ft, a felvehető kedvezményes hitel maximális összege 4.000.000 Ft.
  • NEP-2008-4: a panel, illetve egyéb iparosított technológiával épült épületeken végrehajtott nyílászáró csere, melynél a támogatás aránya 15%. A maximális támogatás 264.000 Ft, a felvehető kedvezményes hitel maximális összege 1.760.000 Ft.
  • NEP-2008-5: megújuló energiafelhasználás növelést eredményező beruházások melynél a támogatás aránya 25%. A maximális támogatás 1.000.000 Ft, a felvehető kedvezményes hitel maximális összege 4.000.000 Ft.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo