Orbán: itt nem lehet élni

Orbán Viktor miniszterelnök nem látja értelmét annak, hogy helyreállítsák azt a területet Kolontáron, amelyet elöntött a vörösiszap. Szerinte az emberi mulasztás ténye több mint valószínű, a felelősséget meg kell állapítani, az embereket kártalanítani kell.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Itt helyreállításnak, a hídon túl, nem látom az értelmét" - mondta sajtónyilatkozatában a kormányfő Kolontáron, miután a helyszínen tájékozódott a katasztrófahelyzetről. Hozzátette: össze kell gyűjteni az embereket, mondják meg, hogy mit szeretnének. Akikkel találkozott - jegyezte meg - "nem nagyon tudják elképzelni", hogy úgy folytassák itt az életüket, mintha mi sem történt volna. "Valószínűleg kell nyitni egy új telepet itt a faluban, egy új területet meg kell nyitni, ezt pedig valószínűleg be kell keríteni örök mementónak" - fogalmazott Orbán, kijelentve: "itt nem lehet élni".

Közölte, a bajba jutott családokat egyenként meg kell kérdezni arról, hogy kívánják-e itt folytatni az életüket, és hogyha itt nem kívánják, akkor hogyan és miképpen tudják a falun belül megoldani a problémájukat; annak pedig, aki a faluban sem maradna, segíteni kell abban, hogy máshol tudjon új életet kezdeni. Ez egy olyan természeti katasztrófa, amire nem volt példa Magyarországon - tette hozzá.

A bűnös elnyeri méltó büntetését

Mint mondta, az emberi mulasztás ténye több mint valószínű, a felelősséget meg kell állapítani, az embereket kártalanítani kell. Aki ilyen helyzetbe hozta az embereket, annak meg kell kapnia azt a büntetést, amit a törvény előír, a lehető legszigorúbban kell az ügyet kivizsgálnunk és fellépnünk - fogalmazott. "Ha ez éjjel történik, itt mindenki meghal. Ez olyan felelőtlenség, amire nem lehet szavakat találni" - hangsúlyozta. A miniszterelnök szerint az nem lehetséges, hogy a tározó fala ilyen hirtelen "meginduljon", valószínűbb, hogy hosszabb folyamat következményéről van szó, amit észlelni kellett volna.

Orbán Viktor kérdésre válaszolva azt is mondta, hogy egyeztetni fog George Patakival, New York állam volt kormányzójával egy olyan alap létrehozásáról, ahová a külföldön élő, tehetősebb magyarok küldhetik felajánlásaikat a katasztrófában érintettek megsegítésére. Egy másik kérdésre válaszolva kijelentette, Magyarország elég erős ország ahhoz, hogy egy ilyen katasztrófa következményeit egyedül is elhárítsa. "Tehát nekünk nem külföldi pénzügyi segítségre van szükségünk" - mondta, hozzátéve, hogy inkább azokra a tapasztalatokra számít, amelyek segíthetnek a károk felszámolásában. Orbán ugyanakkor elmondta azt is, hogy az uniónak vannak olyan alapjai, amelyek az ilyen helyzetekre hoztak létre, és ezeket Magyarország igénybe veszi majd, "de nem azért mert kérjük, hanem, mert jogunk van hozzá".

Uniós lehetőségek
Van lehetőség európai uniós közreműködésre az iszapkasztrófa által sújtott területek megtisztításában, a nagyobb baj megelőzésében – értett egyet a miniszterelnökkel Herczog Edit szocialista európai parlamenti képviselő. A magyar kormány ugyanis azonnali engedélyt kérhet az Európai Unió versenybizottságától, hogy állami támogatással segítse azokat a cégeket, amelyek részt vesznek a szennyezett területek takarításában, fertőtlenítésében, s nem utolsó sorban az élet újraindításában.
A kormány továbbá közvetlenül fordulhat az Európai Bizottsághoz, hogy az Európai Szolidaritási Alapból kérjen azonnali támogatást, valamint a 2007. márciusi európai tanácsi döntés értelmében a Polgári Védelmi Pénzügyi Eszköz alapjából is lehívhat támogatást - hívta fel a figyelmet Herczog Edit.
Több ezer család megélhetése van vesélyben
Az európai parlamenti képviselő kiemelte annak fontosságát is, hogy az idő sürget, "meg kell előzni egy további nagy veszélyt, hogy az iszapkatasztrófa ne vezessen olyan társadalmi katasztrófához, amely az egész érintett térséget, az ott lakókat fenyegeti". Herczog kiemelte, hogy a MAL Zrt a régió legnagyobb munkaadója, így szerinte több ezer munkahely és több ezer család megélhetése kerül veszélybe, amennyiben nem indulhat el mielőbb Európa egyik legnagyobb timföldgyárának biztonságos termelése.
Szerinte az iszapkatasztrófa mindemellett arra figyelmeztet, hogy az ipari létesítmények biztonsági előírásait, az ipari hulladék- és anyagkezelés szabályozását felül kell vizsgálni. Herczog Edit éppen ezért kezdeményezi, hogy szülessen egy európai ipari hulladék irányelv, amely kötelezi a vállatokat működésük alatt a leszerelési alap felhalmozására, valamint a megfelelő szintű biztosítás megkötésére.

Véleményvezér

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo