Öntözni is veszélyes!

Összetetten lehet csak vizsgálni az agrárszektor klímaváltozásra gyakorolt hatását. A bioüzemanyag előállítás például alternatívája lehet a fosszilis alapanyagú termékeknek, de így várhatóan még több esőerdőt vágnak ki.

Ha a világon mindenhol a folyókból nyert, vagy a hatalmas esőzések után ott maradt vízzel lehetne locsolni, a környezetvédő aktivistáknak eggyel kevesebb ok miatt fájna a feje. De nincs ez így. Földünk nagy részén az öntözést villamos energia és gázolaj felhasználásával oldják meg. Ez utóbbi használata közvetlenül juttatja a levegőbe, a sokak szerint a klímaváltozásért felelős széndioxidot.

A nagyságrend érzékeltetése véget mindenképp érdemes megemlíteni, hogy a szárazföldek felszínének nagyjából harminc százalékán folyik mezőgazdasági tevékenység. További harmincat pedig részben, szintén a mezőgazdaság hasznosít. A növénytermesztés pedig nincs meg öntözés nélkül sehol a világon.


Az Aral-tó korábban....


és manapság. Fogy az édesvíz készlet (ELTE Meteorológiai Tanszék)

Gépesített öntözés

Mindannyian láttunk már távol-keleti felvételeket, ahol a szorgos rizstermesztők vízzel árasztják el a termőterületet, hogy azután térdig abban állva dugdossák el az életet jelentő gabonaszemeket. A növényeket éltető vizet a világ nagy részén viszont hatalmas öntözőgépek juttatják a talajba. Ez közvetve további káros anyag kiboccsátást jelent, hiszen a berendezések gyártása során szintén komoly mennyiségű széndioxidot juttatnak a légkörbe.

Csökkentheti a föld felmelegedésének ütemét, ha az agrárium, az autógyárak példáját követve, hatékonyabb energiafogyasztású motorral működtetett öntözőberendezéseket használ. Az autóipar, illetve az államok kormányainak kutatásaiban egyre inkább előtérbe kerülnek a bioenergiával meghajtott gépek. Egyszerűnek tűnik, hogy ha a fosszilis alapanyagú üzemanyagokat kiváltjuk növényekből előállított, "környezetbarát" termékkel, akkor örökre elfelejthetjük az üvegház-hatást.

Mégsem olyan könnyű a helyzet. Brazília már most készen áll arra, hogy a bioüzemanyag egyik alapanyagának használt cukornád felhasználás felfutása esetén jelentős méretű erdőt vágjon ki, így növelve a művelésbe vont területének méretét. Mindeközben a világ másik végén pont ennek ellenkezőjét akarják elérni.#page#

Konkrét kötelezettségeket ugyan nem tartalmazó, de az üvegházhatás csökkentéséhez szükséges, hosszú távú célkitűzéseket megfogalmazó nyilatkozatot fogadtak el korábban az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcsértekezletének résztvevői. A dokumentum felszólítja a tagországokat, hogy az APEC-térségben 2020-ig legalább húszmillió hektárnyira növeljék az erdőkkel borított területeket, amelyek elnyelik a globális felmelegedést okozó üvegház-hatást erősítő gázokat. A résztvevők ígéretet tettek arra, hogy regionális hálózatot hoznak létre az erdőgazdálkodás, a környezetbarát üzemanyag-technológiák és a megújuló energiaforrások kutatása végett.

Vélemény itthonról

A Magyar Természetvédők Szövetsége - Föld Barátai Magyarország (MTVSZ) már
korábban is többször felhívta a figyelmet, hogy a bioüzemanyagok meggondolatlan elterjesztése veszélyeket jelent a biológiai sokféleségre, valamint maga után vonja az élelmiszerek és a takarmány árának emelkedését. Ugyanakkor nem járul érdemben hozzá az éghajlatváltozás mérsékléséhez sem. 

Nem kell hozzá nagy logika, hogy rájöjjünk, ha a gazdák egyre nagyobb területen a bioüzemanyag-gyártás érdekében termelnek, akkor a fogyasztásra szánt növényekből kevesebb lesz, így növelve az élelmiszerek árait. Mindezek nem azt jelentik, hogy akkor maradjon minden a régiben, hiszen az egyre nyilvánvalóbb, hogy úgy sokáig nem húzhatjuk. Összetetten kell vizsgálni a problémát, miközben törekedni kell a fenntartható fejlődés megteremtésére.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo