"Minek támogassuk az olajipart?!"

Világszerte több mint kétszáz civil szervezet tiltakozik az ellen, hogy a kormányok milliárdokkal támogatják az olajipart. A támogatást inkább a megújuló energiákra költenék.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Föld Barátai és a Bankfigyelő Hálózat nemzetközi kezdeményezésére több mint 200 civil szervezet tiltakozik az ellen, hogy még napjainkban is dollármilliárdokkal támogatják kormányzati intézmények az olajipar terjeszkedését, ezzel jelentősen aláásva bármilyen, az éghajlatváltozás ellen tett intézkedést - áll a Magyar Természetvédők Szövetsége szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményében.

A szervezet felhívására 33 magyar civil szervezet is csatlakozott ahhoz az állásfoglaláshoz, mely felszólítja a fejlett világ vezetőit, hogy a kormányzati intézményeken, bankokon keresztül ne támogassák az olajipart. Az ügynek az adott aktualitást, hogy a héten gyűlnek össze a Világbank vezetői Washingtonban, hogy megtárgyalják a bank energiapolitikáját és éghajlatváltozási stratégiáját. Csak a Nemzetközi Pénzügyi társaság, a Világbank csoport tagja a 2006-os évben 645 millió dollárt adott multinacionális vállalatok olaj és gázipari beruházásainak megvalósításához.

A tájékoztatás szerint az európai intézmények sem állnak jobban, hiszen az Európai Beruházási Bank 2002 és 2006 között évente 3,3 milliárd eurót fordított energiaipari beruházások finanszírozására, melynek 76 százaléka jutott a fosszilis tüzelőanyagok, elsősorban gázberuházások megvalósítására.

Szegényeket is támogathatnának a pénzből

További problémát okoz, hogy a nemzetközi pénzügyi intézmények legtöbbször olyan forrásokból támogatják az olajipari beruházásokat, melyek célja a szegénység felszámolása és a déli szegény országok támogatása lenne. A gond az a szövetség szerint, hogy e helyett a beruházások valódi célja az erőforrások olcsó kiaknázása, a nyugati országok olajjal és gázzal való ellátása és az olajvállatok nyereségének növelése. Ez a folyamat nem segíti elő a szegénység felszámolását, konfliktusokat gerjeszt és növeli a gazdasági egyenlőtlenségeket. E mellett az éghajlatváltozás erősödéséhez is hozzájárul, mely szintén a déli szegény országokat sújtja leginkább - állítják a természetvédők.

"Magyarország számára is aktuális kérdésről van szó. Miközben új vezetékek építésének támogatásával, jogszabályi változtatásokkal, lobbizással segíti a magyar kormány az olajipart, így az olaj és gázfüggőségünk növelését, addig az energiahatékonyságot és a megújuló energiaforrásokat elenyésző mértékben támogatja. Ha csak annyit foglalkozna a kormány az energiahatékonysággal, mint az új olajvezetékek építésével, már nagy lépést tennénk előre." -mondta Éger Ákos, a Magyar Természetvédők Szövetsége programvezetője. (Az USA-ban a tervek szerint az energiaszolgáltatók 2020-ra már termelésük 15 százalékát megújítható energiaforrásokból biztosítják)

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo