A most megítélt 7 milliárd forintos támogatást a nyertes pályázók erdőtelepítésre, valamint a fenntartási időszakhoz tartozó erdészeti szakfeladatok ellátására fordíthatják.
Az irányító hatóság eddig 1077 darab kérelem támogatásáról hozott döntést, összesen 26,3 milliárd forint értékben, ezzel közel 7400 hektár új erdő telepíthető.
Az erdőgazdálkodás közvetlenül is megoldást kínál a klímaváltozásra, ezért a kormány célul tűzte ki az ország fával borított területeinek növelését. Ezt elősegítendő hirdette meg az agrártárca a mintegy 39 milliárd forint keretösszegű Erdősítés támogatása című felhívást.
Több változás is történt
Annak érdekében, hogy a gazdálkodók minél kedvezőbb feltételekkel telepíthessenek új erdőterületeket, a tárca a felhívás módosításáról döntött, az erdőt telepítő gazdák a korábbiaknál lényegesen nagyobb, a fafajtól függően 80-130 százalékkal több forrást is igénybe vehetnek. Ugyancsak változás, hogy a jövedelempótló támogatás összege az eddigi hektáronkénti 172 euróról 432 euróra emelkedett és igénybevételének időtartama minden fafaj esetében egységesen 12 évre nőtt. Így több támogatást kapnak a gazdák, és fafajtól függően 4-7 évvel hosszabb ideig vehetik igénybe azt.
A pályázatra beérkezett kérelmek elbírálása folyamatosan zajlik, az itt elérhető pályázati felhívás továbbra is nyitva áll az érdeklődők előtt.
Mérnökök a klímaváltozás ellen
Ökológia és gazdaság fórum néven új, interdiszciplináris munkacsoport alakul a Magyar Mérnöki Kamarában (MKK), célja, hogy a Föld ökológiai állapotának romlása és a klímaváltozás miatti kihívásokra mérnökileg megalapozott és szakmailag koordinált javaslatokat adjon.
A szervezet számára stratégiai fontosságú, hogy a Föld ökológiai állapotának romlása miatti kihívásokra a mérnökök higgadtságával és visszafogottságával szülessenek javaslatok, megoldások, amelyek a problémák hosszú távú megoldását keresik. Az MKK energetikai tagozata ezért javasolja egy fórum létrehozását, amely valamennyi érintett mérnöki ág bevonásával keresi és dolgozza ki a klímaválságra adandó válaszokat.
Folyik a munka előkészítése, a tervek szerint az első fél év végére szakmai programok, konzultációk és viták segítségével összeáll egy ajánláscsomag, amely a mérnökök klímaváltozással kapcsolatos legfontosabb irányelveit, téziseit fogalmazza meg, és kidolgoz egy szakmai kódexet.
Nagy Gyulát, a kamara elnöke szerint a mérnökök mai munkái évtizedekre meghatározzák a környezet és a természet viszonyát, ezért a munkába be kell vonni a jövő mérnökeit adó műszaki egyetemi hallgatókat is. Cészerűnek tartja emellett a folyamatos egyeztetést a Magyar Tudományos Akadémia téma iránt elkötelezett tudósaival, a szakmai társ-szervezetekkel és egyesületekkel.