Egy rossz szavunk nem lehet, dacára annak, hogy Pest megye számos településén, vagy éppen Bács-Kiskun megyében jelentős intenzitással ömlött az eső 11-én is. A szombati heves, villámdús zuhé jelentős számú kivonulásra késztette a tűzoltókat, több mint 300 riasztásról számolt be a katasztrófavédelem. A védekezés zömét a szivattyúzás jelentette.
Szippantó rendel!
A fővárosi "szigetlakók", bármennyire is bőrig áztak, inkább tekintették a szórakozás résznek mind a heves zivatart, mind az azt követő szippantóautós beavatkozást. A nehezen eltűntethető sártenger azonban nem volt kizáró ok, közel 400 ezren tették tiszteletüket szombat estig.
A hazai időjárási krónikának jóformán nincs hírértéke ahhoz képest, hogy milyen veszedelmekkel voltak kénytelenek szembe nézni a Rajna mentén élőknek, vagy éppen az óceán másik partján, Washington polgárainak. Baden-Württemberg déli részén kempinget ki kellett kiüríteni, továbbá le kellett zárni az esőzésektől megáradt Rajna számos hídját. Leállították a hajók közlekedését is a német folyón. Kritikus az árvízvédelmi helyzet Waldshut, Bad Sackingen és Rheinfelden környékén, a hatóságok számolnak azzal a valószínű eshetőséggel, hogy a folyam kilép a medréből, és nagy területeket eláraszt. Péntekre, szombatra eléri az árhullám Karlsruhét és Mannheimet. És nincs vége, az esőzés nem hagyott alább, s különösen nagy az árvízveszély Lörrach, Breisgau-Hochschwarzwald és Freiburg járásokban.
Menekülő svájciak
Több száz embert ki kellett költöztetni alacsonyabb területen lévő otthonából, miután Bázelben is árvízvédelmi riadót rendeltek el. Ugyancsak Svájcban, a Solothurn kanton egyes részein katasztrofális árvízi helyzetet jelentettek a hétvége előtt, egyáltalán nem ok nélkül, hiszen több falu már víz alá került.
Más jellegű időjárási katasztrófa veszélyezteti Egyesült Államok északkeleti részét már a hét közepe óta, Washingtonban szerdán például 39 Celsius-fokot mértek árnyékban, a levegő páratartalma pedig elérte a 85 százalékot. New Yorkot ugyanekkor heves zivatarok mellett egy gyorsan átvonuló ciklon is megtépázta, helyenként 177 kilométeres óránkénti széllökésekkel.
Visszatérve a hazai viszonyokra, a meteorológusok mára többnyire erősen felhős eget "kínálnak", természetesen esővel, záporral, néhol zivatarral. Éjszaka nyugat felől csökken a felhőzet, és főleg keleten fordulhat elő csapadék.
Nem fázunk, csak ázunk
Hétfőn a Tiszántúlon többször, másutt időnként erősen megnövekszik a felhőzet, és ekkor északkeleten több helyen, másutt helyenként fordulhat elő eső, zápor, zivatar. Az északnyugatira, nyugatira forduló szél megélénkül, néhol erős széllökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 13, 18 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet hétfőn többnyire 24, 29 fok között, északkeleten 24 fok alatt valószínű.
Egy biztos, azok, akik éjjel kiülnek a szabadba kívánni valamit, különös tekintettel a különösen intenzív csillaghullásra, inkább esernyőt kívánhatnak, mint minden egyebet.