Kiváltható a drága orosz földgáz

Nyugaton a biogáz felhasználási szokások átalakulóban vannak. Már nem áramot és hőt állítanak elő, hanem a megtisztított gázt a hálózatba pumpálják. Ez a módszer elősegítheti a hazai biogáz-üzemek elterjedését, mert a beruházás nem kerül többe, miközben itthon a zöldáram átvételi ára igen alacsony.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Laboratórium
Nemzetközi szinten is párját ritkító szolgáltató kapacitást nyújtanak a szegedi kutatók a hazánkban fejlődésnek induló biotechnológiai ipar számára.
A héten Szegeden tartotta aktuális munkaértekezletét hat EU-s ország részvételével indult konzorcium, melynek célja olyan tájékoztató anyagok készítése, eljárások kidolgozása, oktatás, képzés, tapasztalatok átadása, amelyek segítségével a biogáz termelő technológiákat fokozott ütemben fogadják el a regionális és helyi szereplők, a biogáz berendezések kezelői, alapanyag beszállítói és az országos és helyi döntéshozók.

Ezen az összejövetelen kiderült, hogy a nyugat európai országokban a biogáz felhasználási szokások átalakulóban vannak. Vannak üzemek, amelyek már nem áramot és hőt állítanak elő, (úgy, hogy a biogázt gázmotorban elégetik), hanem a megtisztított gázt a hálózatba pumpálják. Ez Németországban és Ausztriában nem okoz nehézséget, mert a magánkézben lévő energiaszolgáltatók rugalmasak e tekintetben.

Olaszországban a szabályozás hiányában ezt a módszert még nem alkalmazzák. Az országot Szegeden képviselő szakember szerint a közszolgáltatóknak kellene beruházni, hogy ott is elterjedjen a biogáz megtisztítása és a lakossághoz történő eljuttatása.

Ennek a módszernek hazai elterjedését több dolog is elősegíti. Míg a generátorral nyert áram hazai átvételi ára 9 eurócent, addig ugyanazon mennyiségért - egy kilowatt/óráért nyugaton 24-26 eurócentet fizetnek. (Már a környező országokban is másfélszer annyit adnak egy biogázból megtermelt "zöld" kilowattóráért.) Eközben a visszapumpálásra specializálódott üzem felépítése nem drágább, mint a gázmotort és generátort tartalmazó társaié.

Tehát a beruházóknak nem kell több pénzt elkölteniük. Akik egyre inkább érdeklődnek a kelet-európai lehetőségek iránt, mert tőlünk nyugatra gyakorlatilag már kiépítették a teljes rendszert, kevés helyre tudnak már építeni biogáz-üzemet. Németországban több mint négyezer üzemben termelik a biogázt, de már Ausztriában is működik vagy háromszáz. Nyugati szomszédunk kapacitása maximum ötszáz üzem, tudta meg lapunk az ország Szegedre érkezett képviselőjétől. Olaszországban még nem ennyire jó a helyzet, ahol szintén ötszázra teszik a szükséges üzemek számát, de jelenleg százharminc működik.

Biogázos hatos
Az Európai Intelligens Energia Ügynökség (Intelligent European Energy Agency) pályázatának felhívására jelentkezett a 6 országból verbuválódott konzorcium, amelynek tagjai korábbi munkáik során kapcsolatba kerültek egymással. Lengyelországban, Magyarországon, Olaszországban, Spanyolországban és Szlovákiában segítik elő a technológia széleskörű megismerését, elterjedését elsősorban a kiemelkedő eredményekkel büszkélkedő osztrák példa felhasználásával. A partnerek Fondazione Nord Est (Velence, Olaszország), Studia - Studienzentrum für Internationale Analysen (Schlierbach, Ausztria) és Profactor GmbH (Steyr, Ausztria), Magyar Biogáz Egyesület (Szeged, Magyarország), Department of Chemical Engineering - University of Barcelona (Spanyolország), Research Realization Institute of Renewable Energy Sources (Komárno, Szlovákia) és a Baltic Renewable Energy Centre (Varsó, Lengyelország).

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo