Készüljön fel: viharok jönnek!

A Magyarországra lecsapó viharok jelentős, olykor már emberéleteket is követelő kárt okoznak az utóbbi időben. A veszélyesebbé váló időjárásra órákkal korábban figyelmeztet a katasztrófa-előrejelzési rendszer, de a katasztrófaelhárításon túl a felkészüléssel is komolyan foglalkoznunk kellene.

Az éghajlatváltozás következtében nő a viharok száma, a tengerszint emelkedése pedig növeli a viharok nyomán bekövetkező áradások kockázatát az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testület (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) idén közzétett jelentése szerint.

Százmilliárdos károk

A hirtelen lecsapó, a korábbiaknál erősebb és csapadékosabb viharok a lakosságot és a gazdasági szereplőket egyaránt fenyegetik. Mika János éghajlatkutató a felkészülést illetően az ENSZ egyik friss munkaanyagának szlogenjét idézi, amikor azt mondja: a Föld lakóinak feladata ma "elkerülni a kezelhetetlent", és "kezelni az elkerülhetetlent". Azt, hogy bolygónkon a legjobb esetben 1,1, a legrosszabban 6,4 Celsius-fokkal nőhet az évi átlagos hőmérséklet. Európában gyakoribbá válhatnak a nagyobb esőzések és a pusztító árvizek, s ezek Magyarországot is kétséget kizáróan fenyegetik.

Rövid távon nem érdemes megítélni az éghajlatváltozást, de annyi bizonyos, hogy a természeti katasztrófák világszerte mindenkinek komoly kihívást jelentenek. A Muncher Re nemzetközi viszontbiztosító jelentéséből való számok azt mutatják, hogy 1985 és 1999 között a természeti csapások a fejlett világ éves nemzeti össztermékének (GDP) 2 százalékát kitevő, nagyjából 600 milliárd dolláros kárt okoztak. A fejlődő országok esetében az arány 13 százalék, ami 200 milliárd dollárt jelent. A Magyar Tudományos Akadémia VAHAVA-projektje (Globális klímaváltozás: hazai hatások és válaszok) évente legalább 250 milliárd forintra becsüli a természeti csapásokból eredő károkat, ami a magyar GDP-nek csupán egy százaléka, így Magyarország egyelőre a viszonylag szerencsésebb országok között van.

A biztosítók dupláznak

A viharok száma 1960 óta megduplázódott - közölte a londoni Lloyd's, a világ egyik vezető biztosítójának az elnöke, Lord Peter Levene, aki szerint az azóta eltelt negyvenhét évből 2005 volt a legrosszabb. Akkor a természeti katasztrófák több mint 85 milliárd dollárnyi kárt okoztak, s ennek 80 százalékát az Egyesült Államokat pusztító hurrikánok rombolása tette ki.

A Swiss Re viszontbiztosító társaság és a Svájci Szövetségi Technológiai Intézet számításai szerint az elmúlt száz év átlagban 21 milliárd eurós évi viharkárai Európában a következő 80 évben várhatóan 200 millió euróval (50 milliárd forinttal) növekednek a rombolás növekvő ereje következtében. 2085-re az európai viharkárok átlaga 44 százalékos növekedést mutat majd a százéves átlaghoz képest, de különösen Dánia (134 százalék), Németország (114 százalék) és Svédország (95 százalék) biztosítói plusznövekedéssel kényetlenek szembenézni.

Magyarországon is többe kerülhet a szeszélyes időjárás. A magyar biztosítók adatai alapján a viharkárok az elmúlt három évben az ötszörösére nőttek, ebből a felhőszakadás miatti bejelentések háromszorosra, ráadásul a bejelentett káresetek 15 százalékkal, a kifizetett kártérítés azonban 33 százalékkal nőtt az elmúlt két évben. Korábban a károk főleg az északkeleti-keleti országrészben voltak jellemzőek, mostanában viszont lokális viharok okoznak komoly károkat az országban. A változásokból azonban nem minden biztosító következtet hosszú távra: egyes társaságok szerint az éghajlatváltozás nincs bizonyítható hatása a károk gyakoriságára.

Kritikus infrastruktúra

Az időjárással kapcsolatos, mostanában sokkal kiszámíthatatlanabbak és nagy veszélyt jelentő károk - például heves viharok pusztíthatnak télen, amelyek a nyári időszakot jellemezték inkább - miatt a "kritikus" infrastruktúrát, a víz-, csatorna-, gáz-, villanyvezeték-rendszer megvédésére hatékony intézkedések szükségesek. A városok élhetőségét alapvetően befolyásoló közüzemi infrastruktúrák tartós működésképtelensége ugyanis jelentős kihatással van a gazdaság és társadalom minden területére, s a károk kumulálódnak.

Teljes cikk a Piac és Profit Magazinban...

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo