Kell nekünk az atomenergia?

Az atomenergia szerepét a magyar energiapolitikában a lehető legellentétesebb módon ítélik meg a szakmai szerveztek, szakértők és magánszemélyek - derült ki azon a vitán, amelyet a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) a 2020-ig szóló energiapolitikai koncepció társadalmi vitája során rendezett Budapesten.

A koncepció tervezetre érkezett észrevételek között volt, amelyik a paksi atomerőmű üzemidejének meghosszabbítása mellett új blokkok építését is szükségesnek ítéli, de volt olyan is, amely szerint a paksi mintegy 2.000 megawatt teljesítmény az energiahatékonyság növelésével kiváltható lesz.

Felsmann Balázs, a GKM szakállamtitkára, a vita moderátora emlékeztetett arra, hogy magyar villamosenergia-termelés 38 százalékát adja a paksi atomerőmű. A kedvezőbb forgatókönyv szerint 2020-ra a megújuló energia aránya az összes energiafelhasználásban eléri a 15-18 százalékot, így a fosszilis és a nukleáris energia osztozik a "torta többi hányadán". A számítások szerint évi 3 százalékos GDP-növekedés mellett - az energiahatékonyság javítását  és takarékosságot is figyelembe véve - évi 0-1 százalékos fogyasztásbővüléssel lehet számolni - mondta az államtitkár, aki hozzátette, hogy "...szeretném azt a félreértést eloszlatni, amely a rövid távú döntést szeretné levezetni ebből a vitából". A koncepciónak ez nem feladata, mert a hosszú távú kereteket kell meghatároznia. Felsmann Balázs hangsúlyozta, hogy 2020-ra nincs olyan lehetőség, ami alternatívát jelentene az atomenergiához képest. Magyarországon legfeljebb a fosszilis tüzelőanyagokkal lehetne számolni, az viszont felveti az üvegházhatás problémáját.

Gazdasági kérdés

Hónig Péter, szakértő magánemberként annak szükségességéről beszélt, hogy a nukleáris energiát is gazdasági kérdésként kell kezelni, és abból a szempontból mérlegelni, hogy mit jelent nemzetgazdasági egészére nézve. Ilyen elemzés nélkül szerinte nehéz stratégiát kidolgozni.

Donina Kristóf, az Energia Klub képviseletében arról szólt, hogy  az energiafogyasztás csökkenni fog a hatékonyság javulásával, így a primer energiában közel 20 százalékot képviselő atomenergia ennek révén kiváltható lesz. Ugyanennek a szervezetnek a képviseletében Perger András az atomenergia versenyképes árát vitatta azért, mert nincsenek  számítások egy új atomerőmű beruházására vonatkozóan.

Greenpeace-t képviselő  Rohonyi Gábor  szintén az atomerőmű ellen érvelt. Szerinte politikai akarat esetén 2020-ra elérhető, hogy az energiafelhasználásban 20 százalék legyen a megújuló aránya. Kifejtette azt is, hogy szükséges lenne megvizsgálni, milyen más lehetőségek vannak, akár fosszilis bázison, de korszerűbb technológiával.#page#

Atomerőmű nélkül csak gyertyával

z Energiapolitika 2000 szakmai szervezetet Járossy Márton képviselte a vitában, aki szerint nem biztosítható elegendő villamosenergia-kapacitás atomerőmű nélkül. Szerinte helytelen és egyoldalú a megújuló energia szembeállítása a nukleárissal. A szervezet képviselője szerint egy magánerővel épülő atomerőmű az energiaipari privatizáció trójai falova lenne.

Az E.On Földgáz képviseletében Tóth András úgy vélte, hogy piaci alapon lehetne atomerőművet építeni, de emlékeztetett arra, hogy a paksi atomerőmű ára azért olyan alacsony, mert a tőkemegtérüléssel nem számol. Ugyanakkor nem osztotta mások optimizmusát az energiahatékonyság eredményeinek kérdésében.

A Paksti Atomerőmű tudományos tanácsadója, Katona Tamás emlékeztette a vitában résztvevőket arra, hogy a paksi mintegy 2.000 megawatt kapacitást 2020-ig reálisan csak földgáztüzelésű erőművel lehetne kiváltani, és akkor a primer energia 80 százaléka már földgáz lenne. Szerinte a hosszú távú stratégiában célszerű fenntartani a jelenlegi arányokat: a 15-18 százaléknyi megújuló mellett a nukleáris és a fosszilis primer energiát, legfeljebb majd a piac korrigál. Ezt a nézetet képviselte Hónig Péter is, amit azzal indokolt, hogy ez politikailag relatív függetlenséget biztosít az ország számára.

Európában a lakosság ötöde, Magyarországon harmada támogatja az atomerőműveket...

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo