Itt az új kötelező olvasmány!

Megelőzés, mérséklés, felkészülés. Ezek a Nemzeti Éghajlat-változási Stratégia vissza-visszatérő kulcsszavai. Az éghajlatnak az emberiség által előidézett megváltozása napjaink egyik legjelentősebb globális kihívásává vált. Mind a gazdasági és politikai döntéshozók körében, mind a környezetért aggódó közvélemény számára egyre nyilvánvalóbb, hogy - az átlaghőmérséklet emelkedésével, a természeti katasztrófákkal, aszállyal és árvizekkel járó - éghajlatváltozás a minket körülvevő természetet, társadalmunkat és a nemzetgazdaságokat fenyegető súlyos veszély.

A Nemzeti Éghajlat-változási Stratégia (NÉS) majdnem 100 oldalas vitaanyaga néhány hónapos társadalmi egyeztetés után, várhatóan év végén kerül a parlament elé. S a stratégiából az elfogadást követően készülhetnek el a felelős tárcák, szervezetek, önkormányzatok, kistérségek cselekvési tervei. Majd csak ezután kezdődhet el a szervezett cselekvés.

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) által jegyzett stratégia alapszemlélete egyértelmű: a hazai környezetpolitika kialakítása és végrehajtása során olyan eszközöket kell alkalmazni, amelyek a nemzetközi környezeti szempontok mellett a hazai gazdaság fejlődésének követelményeit is figyelembe veszik, és teljesítik az EU-tagság szabta elvárásokat is.

Tények, részletek

A globális környezeti változást az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésével lehetséges korlátozni, vagy hatását csökkenteni. Mivel e gázok kibocsátása az energiatermelés, a közlekedés, az egyes ipari tevékenységek és az intenzív mezőgazdasági termelés során kerül a légkörbe, az éghajlatvédelem végső soron a nemzetgazdaságokat átszövő energetikai, közlekedési infrastruktúra, valamint a termelési-termesztési rendszerek környezeti szempontú modernizálását jelenti, ami jelentős terheket ró a társadalomra és a gazdaságra.


forrás: OMSZ

A klímaváltozás és annak hatásai enyhíthetők, de a jelenség maga nem kerülhető el teljes egészében az üvegházhatású gázok múltbeli és jelenlegi kibocsátása miatt. A várható kedvezőtlen hatásokra fel kell készülni, erősíteni kell az alkalmazkodás eszközeit és intézményeit, és meg kell tenni mindazokat az intézkedéseket, amelyek előrelátható módon a változások káros következményeinek enyhítését szolgálják.

Globális probléma

A Föld különböző tájainak éghajlatát, illetőleg ezek összességét, a globális éghajlatot az éghajlati rendszer elemei folyamatosan alakítják. Az éghajlati rendszer elemeit a légkör és a vele érintkező négy földi szféra - a szárazföld, a felszíni és a felszín alatti vizek összessége, a Földön található fagyott állapotú víz összessége és az élővilág - együttesen alkotják.#page#

Az emberi tevékenység, elsősorban a mezőgazdaság és az erdőirtás a Föld felszínének tulajdonságát változtatja meg, s ez hat az éghajlatra is. Az erdőirtás jelentős szén-dioxid-kibocsátáshoz (CO2) is vezet, és ma a teljes kibocsátás 19 százalékáért felelős. Az előrejelzések pedig arról szólnak, hogy a következő néhány évtizedben továbbra is jelentősen nő a CO2-kibocsátás, s ez a globális hőmérséklet jelentős emelkedését vonja maga után, komoly veszélybe sodorva a környezetet és az emberi társadalmakat világszerte.

Az ipari forradalom óta nemcsak a mezőgazdasági termelés, hanem az egyre növekvő emberi fosszilistüzelőanyag-felhasználás is fokozta az összes hosszú tartózkodási idejű üvegházhatású gáz kibocsátását. A CO2 mellett a fluorozott szénhidrogénekét (HFC), a per-fluoro-karbonét (PFC) és a kén-hexafloridét (SF6). Ezek mindegyike különböző mértékben járul hozzá a globális felmelegedéshez, sugárzási tulajdonságától, molekuláris tömegétől és légköri tartózkodási idejétől függően. Mérések kimutatták, hogy a CO2-koncentráció értéke már most olyan magas, amilyen az elmúlt ezer évben biztosan nem, és talán az elmúlt húszmillió év alatt sem volt, és a jégfuratok, műszerek azt is tanúsítják, hogy a metán (CH4) mennyisége ugyancsak megduplázódott a légkörben.

A Föld 0,7 Celsius-fokot melegedett a múlt század kezdetétől. A tíz legmelegebb év - az 1861-es feljegyzések óta - 1990 után következett be, a rekordot eddig 1998, és ezt megközelítően 2005 tartja. Az egyre gyorsuló globális felmelegedésért az Éghajlatváltozás Kormányközi Testülete (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) 2007-ben közzétett, minden korábbinál határozottabb, 4. értékelő jelentése szerint az emberi tevékenység a felelős. A testület több ezer tudós ellenőrzött, hiteles összefoglalása alapján alakítja ki állásfoglalását az éghajlatváltozásról, annak hatásairól és a lehetséges megelőző lépésekről.

Vészjelek a világban

Az északi félteke hóval fedett területe 10 százalékkal zsugorodott az 1960-as évek óta, és a világ nagy részén a gleccserek jelentősen visszahúzódtak. Az antarktiszi jégtakaróból hatalmas jégtömbök váltak le, az arktikus jég vastagsága a késő nyári időszakban 40, kiterjedése pedig 15 százalékkal csökkent az eltelt évtizedekben. A legutóbbi becslések szerint csak az utóbbi évtizedben 8 százalékkal lett kevesebb a tengeri jég területe. Az óceánok hőtágulása és a gleccserek olvadása következtében a tengerszint évente 1-2 millimétert emelkedett a 20. században. Az emelkedés még azután is évszázadokig folytatódik, hogy a légkörben stabilizálódik az üvegházhatású gázok koncentrációja, mivel az óceánok termikus tehetetlensége nagyon nagy.

A cikk folytatása a Piac és Profit Magazin nyári számában....

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo