Egy friss jelentés szerint 50 százalék esély van arra, hogy a globális felmelegedés a következő hat évben folyamatosan meghaladja az 1,5°C-ot.
Az üvegházhatású gázok globális kibocsátása 2023-ban elérte az 57,1 gigatonna szén-dioxid-egyenértéket (GtCO₂e), ami 1,3 százalékkal több, mint 2022-ben.
A kibocsátás tekintetében az energiaszektor vezet 15,1 GtCO₂-al, ezt követi a közlekedési szektor 8,4 GtCO₂-al. A mezőgazdaság és az ipar egyenként 6,5 GtCO₂-al járult hozzá a környezetszennyezéshez.
Az energiaszektorban a fosszilis tüzelőanyagokat széles körben használják villamos energia előállítására, amelyek nagy mennyiségű szén-dioxidot és metánt bocsátanak ki. A közlekedésben a legtöbb jármű benzinnel és dízelmotorral működik, ami jelentős károsanyag-kibocsátással jár.
A Párizsi Megállapodásban a felmelegedés 1,5°C-ra való korlátozására vonatkozó cél elérése érdekében az ENSZ előrejelzései szerint a globális kibocsátásnak 2035-ig évente 7,5 százalékkal kell csökkennie.
A nap- és szélenergia-technológiák várhatóan 27 százalékkal járulnak hozzá a szükséges kibocsátáscsökkentéshez 2030-ra. Az erdőgazdálkodási és -megőrzési erőfeszítések a csökkentés további 20 százalékát tehetik ki. Egyéb stratégiák közé tartozik az energiahatékonyság javítása, a villamosítás, valamint az épületek, a közlekedés és az ipar tüzelőanyag-váltása.