Fodornak van rá receptje?

Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter New York után Magyarországon is mielőbbi cselekvésre, a környezettudatos gondolkodás és a környezetbarát technológiák alkalmazásának fontosságára hívta fel a figyelmet a Figyelő és a Heti Válasz közös konferenciáján.

A globális felmelegedés az emberiség közös problémája, ezért az együttes cselekvés nem halogatható. Magyarország az Európai Unió tagjaként kész a cselekvésre - hangoztatta előadásában Fodor Gábor. A környezetvédelmi minisztériumnak van megvalósítható javaslata a klímaproblémák átfogó orvoslására. A megoldás alapja a 20-25- évre tervező Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia, amely még ebben az évben az Országgyűlés elé kerül.

A legfontosabb feladat, hogy arányos felelősségünk mértékében részt kell vennünk az EU kibocsátás-csökkentési célkitűzésének elérésében. Az EU egyoldalú vállalása 2020-ig a széndioxid-kibocsátás húsz százalékos mérséklését irányozza elő, amennyiben azonban több kontinensre kiterjedő, globális összefogás születik, harminc százalékos is lehet a csökkentés. Hazánk az EU irányelvétől függően tehát 2020-ra az első esetben 16-25, a második esetben 27-34 százalékos kibocsátás-csökkentést vállalhat az 1990-es szinthez képest.

A széndioxid-kibocsátás csökkentése mellett a lakosságot és a gazdaságot fel kell készíteni a klímaváltozás várható káros hatásaira, a szélsőséges időjárási eseményekre, illetve meg kell teremteni a védekezés feltételeit.

A konferencián a miniszter több lehetőséget vázolt a probléma megoldására. Véleménye szerint komoly korlátozásokra lesz szükség az energiatermelés, az energiafogyasztás, a közlekedés, és az erdőgazdálkodás területén.

Kevesebb energiát!

A hatékony felkészüléshez alapos kutatások szükségesek. Ennek érdekében született az MTA-KvVM közös, globális klímaváltozás programja (VAHAVA), amely 2003 óta naprakész kutatási eredményeivel támogatja a stratégiai tervek megalkotását.

Fodor Gábor elsőként olyan gazdaságszerkezet kialakítását tartja szükségesnek, amely a jelenlegivel szemben nem növeli az energiaigényt, hanem az energiatakarékosságra épül és újrahasználható termékek használatára ösztönöz. Ennek eléréséhez az energiastruktúrában nagyobb szerepet kell kapnia a megújuló, zöld energiáknak, az energiahatékonyság fokozásának.

A hőenergia terén a kisebb károsanyag kibocsátású tüzelőanyagok használata jelent alternatívát, amely mellett helyet kaphatnak más alternatív hőenergiák, illetve kulcsfontosságú a zöld, energiatakarékos építészet szempontjainak terjedése is. A közlekedésben a tömegközlekedés fejlesztésére, a kerékpározás támogatására (bicikliutak, biciklitárolók építése - a GKM 2000 kilométerrel új úttal számol) és a bio-üzemanyagok súlyának növelésére kell törekedni.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo