Energiatakarékos lesz a kormányzati negyed

A környezettudatos szemlélet az értékelési szempontok között a második helyen áll a kormányzati negyed tervpályázatán - mondta Görözdi György, a projekt vezetője azon a pénteki konferencián, amely a zöld épületekkel, valamint a városrehabilitációval foglalkozott az Energie Citéz szervezésében.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) megbízásából rendezte a szakmai konferenciát az Energie Citéz, amely 500 energiatudatos várost tömörít Európában.

Energiatakarékosság az egyik fő szempont

A kormányzati negyedet energiatudatosan kell megtervezni, de a konkrét megoldásba a pályázatot kiíró KVI nem szól bele - mondta Görözdi György. Viszont a kormányzati épületek jelenlegi évi 13 milliárdos működtetési költsége, csak így csökkenthető 8,5 milliárd forintra, ami alapvető cél az új kormányzati negyed felépítésénél.

A már működő energiatakarékos irodaházak közül Steven Beckers az Európai Bizottság szimbólumának számító, brüsszeli Berlaymont Building (a jellegzetes kereszt-alakú épület) átépítését ismertette. A hatvanas években épített hatalmas irodaház több fogyatékossággal bírt. Kívülről 1500 tonna azbeszttel volt beburkolva, az alapterületének fele nem hasznosult, nyáron meleg, télen pedig hideg volt.

Az átépítés során sikerült irodává alakítani az addig kihasználatlan tereket, és a mennyezetbe épített hűtő-fűtő csövek használatával az eredeti felhasználáshoz mérten hatod annyi energiát (négyzetméterenként, évente 80 kW órát) fogyaszt a ház. A nyári túlmelegedés ellen az ablakokat - számítógéppel vezérelt - lamellák árnyékolják, és megoldották a homlokzaton keresztül történő természetes szellőzést is.

Hogyan spóroljunk?

Egy Ulm-i passzív irodaházat mutatott be Barbara Faigle, a ház egyik tervezője. Az épület háromszög alakú (enyhén ívelt oldalakkal), és az öt szint magas középső átrium levegő tartályként funkcionál. A kívülről ide bejuttatott levegőt nyomják tovább az irodákba, majd a használt levegőt hőcserélőn vezetik át, hogy a benne lévő hő is hasznosuljon. A homlokzat egy része tömör, azt papírral hőszigetelték, az ablakok pedig három rétegűek. A hűtést-fűtést itt aktív padlóval oldották meg (a padlóba betonozott csőkígyóban áramlik a meleg-, illetve a hideg víz). Így a ház 15 kW óra energiát fogyaszt egy év alatt négyzetméterenként, szemben a hagyományos építésű, modern légkondicionált irodaházak 300 kW óra felhasználásával.

A konferencián szóba került, hogy a napenergiát is behozva az irodaházakba, már ma is van olyan épület, amely több energiát állít elő, mint amennyit felhasznál. Az ilyen kísérletekben az amerikai szakértők járnak az élen.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo