Ez az ország negyedik ilyen létesítménye; az 1,7 megawatt beépített teljesítményű telephez hasonló kapacitású, ám korszerűtlenebb technológiával felszerelt egység Nyírbátorban már 2001 óta működik - mondta az átadáson Szárszó Tibor, a Pálhalmai Agrospeciál Kft. környezetgazdálkodási vezetője. Az idén Klárafalván egy 600 kilowattos, Kenderesen pedig egy 1,2 megawattos modern telep épült még.
A Dunaújváros városrészének számító Pálhalmán 2,5 milliárd forintból megvalósuló új üzem teljes kapacitáson évente mintegy százezer tonna biomasszát dolgoz majd fel. Ennek hatvan százaléka a kft. saját telepeiről származik, negyven százaléka regionálisan gyűjtött mezőgazdasági és élelmiszeralapú hulladék. (A III. Magyar Biogáz Konferencián kiderült, hogy a biogáz ipar mellett kiáll a magyar kormány, több pályázat is támogatja az ez irányú fejlesztéseket, ám a kitűzött céloktól még messze vagyunk.)
A klímaváltozás ellen
A Pálhalmai Agrospeciál Kft. évente 16 ezer élősertést nevel és értékesít, szarvasmarha-állománya ötmillió liter tejet termel. A társaság évi 2,5-2,7 milliárd forintos árbevételének mintegy ötödét adhatja majd a biogáz-telep.
A telephez kötődő bevételek hetven százalékát az értékesített áram adja. Ezen kívül a létesítmény megújuló energiaforrás jellege is pénzt jelent, hiszen a klímavédelmi szempontból tiszta energiaforrások "megspórolt" szén-dioxid kibocsátása eladható.
A cég állami jóváhagyással Ausztriának értékesíthet annyi kibocsátási jogot, amelyet a hulladékokból felszabaduló metán hasznosításával el lehet kerülni. Az erről szóló szerződés eddig az egyetlen olyan emisszió-kereskedelmi megállapodás, amelyet mezőgazdasági vállalat kötött egy állammal.
A szén-dioxidhoz képest 21-szer kevésbé klímabarát, üvegházhatást okozó metán kibocsátásának megelőzése összesen kétszázmillió forint bevételt jelent a kft-nek 2008-2012 között. Ebben az időszakban Ausztria a megspórolt kibocsátásokat sajátjaként számolhatja el az ENSZ felé. (A globális klímahatásoknál akár 30-40 százalékkal is nagyobb hőemelkedésre lehet számítani a Kárpát-medencében.)
Több pénz és munkahely
A telep révén a cég jelentős megtakarításokat tud eszközölni. A hulladék jogszabályszerű elhelyezése, feldolgozása eddig környezetvédelmi kiadásokat jelentett. További spórolást eredményez az is, hogy a magas beltartalmi értékkel bíró, megerjedt biomasszát a cég visszaforgatja növénytermesztési ágazatába, ezzel csökkentve a műtrágya felhasználást.
A cég a pálhalmai üzem felépítéséhez 1,05 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást kapott még a Nemzeti Fejlesztési Terv környezeti és infrastruktúra operatív programjából. A 2,5 milliárd forintos beruházáshoz hiányzó pénzt hitelként a K and H Bank Nyrt. biztosítja. A befektetés a tervek szerint 10 év alatt térül meg.
A beruházás révén a kft. a meglévő 250 állattartó telepi munkahely mellett tíz új munkahelyet alakított ki. Az üzemben alkalmazott, Magyarországon a legfejlettebbnek számító technológiát a német HESE GmbH szállította.