Beárazták a szmogot: a GDP 10 százalékát is tönkrevághatja

Egyre több autó szaladgál az utakon a világban, így a szmog is nagyobb probléma a városokban. A légszennyezés a szegény országok gazdaságát sújtja legsúlyosabban, ahol akár az éves össztermék 8-10 százaléka is elveszhet a szmog miatt.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Föld lakosságának 87 százaléka él olyan helyen, ahol a levegő szennyezettsége meghaladja azt a szintet, amit még az emberi egészségre nézve elfogadhatónak tart az ENSZ Világegészségügyi Szervezete (WHO).

A legtöbb halált kiváltó halálnemek között a negyedik a légszennyezés okozta megbetegedés. A toplista első három helyén a dohányzás, az egészségtelen táplálkozás és a túlsúlyosság áll. A szmog rákot okozhat, szív-, légzőszervi és tüdőbetegségek kialakulásához vezethet.

A légszennyezettség hatszor több halált okoz, mint a malária. Globális szinten minden tizedik haláleset oka a szennyezett levegő, évente 5,5 millió ember hal meg a szmogtól. Ugyan a szmog elsősorban a nagyon fiatal gyerekekben és az idősekben okoz egészségügyi problémákat, az idő előtti halálesetek azért a munkaképes felnőttekre vonatkozik.

A károk sokrétűek, elsősorban a kieső munkaerőt, a kieső termelést szokták kalkulálni. A szennyezett levegő a prosperitás ellensége, szögezte le a Világbank. „A légszennyezettség olyan kihívás, ami az emberi jólét alapját veszélyezteti, károsítja az ökológiai és fizikai tőkét, és fékezi a gazdasági növekedést” – nyilatkozta Laura Tuck, a Világbank alelnöke.

Itt sem öröm az élet
- Fotó: Flickr / fl85

Éves károk

Zimbabwe, Malawi és a Közép-afrikai Köztársaság a világ legkevésbé szennyezett államai, már ami a levegő minőségét illeti. A legkisebb kárt Uruguay szenvedte el (GDP-jének csak 0,03 százaléka bánta, ami 17 millió dollárnak felel meg), míg Izland mindössze 3 millió dolláros kárt szenvedett el, mert a négyszázezer fős lakosságú országban csekély az ipari tevékenység.

A legszmogosabb országok Kína és India. 2015 decemberben Pekingben olyan sűrű volt a szmog, hogy szmogriadójával a kormány tulajdonképpen leállította a városi életet. Sok országban nőtt légszennyezettség, amit az autók számának növekedésével magyaráznak.

Kieső jövedelem

A szmog miatt kieső egyéni jövedelem éves szinten eléri Ázsia GDP-jének 1 százalékát. Kelet-Ázsiában és a csendes-óceáni térségben, ahol a lakosság rohamosan öregszik, a jövedelemkiesés a GDP 0,25 százalékát teszi ki, míg a Szahara alatti Afrikában, ahol a társadalom fiatalabb szegmense is érintett, a GDP 0,61 százalékával egyenlő a jövedelemkiesés.

A légszennyezésből eredő táppénzes napok világszerte 225 milliárd dollárnyi kárt okoztak 2013-ban.

Kép: MTI/Balogh Zoltán

 

A legszegényebbeket sújtja

A fejlődő országokban a nem halálos betegségekből eredő elhalálozások 93 százalékánál a légszennyezés volt az ok 2013-ban. Ezekben az országokban a lakosság 90(!) százaléka él az emberi szervezetre nézve veszélyesen szennyezett levegőben.

Világbank kalkulációja szerint a légszennyezettségből évente 5000 milliárd dollár kárja keletkezik a szegény országoknak a kieső munkavégzés és a kórházi költségek okán.

A Világbank adatai szerint 2013-ban Kína GDP-je nagyjából 10 százalékkal csökkent a légszennyezettség miatt, Indiáé 7,69 százalékkal, Srí Lankáé és Kambodzsáé 8 százalékkal.

Régiós szinten is van összesítés. Dél-Kelet-Ázsiában a GDP 7,5 százalékát törli el a légszennyezettség.

De nemcsak az államok tekintetében járnak pórul leginkább a szegények. Nemzeti szinten is az alacsonyabb jövedelmű társadalmi rétegek számítanak a szmog legnagyobb kárvallottjainak. Az Egyesült Államokban már a '70-es években arra az eredményre jutottak kutatók, hogy a szegényebb néprétegek a gyárak közelébe élnek, ezért ők vannak elsősorban kitéve az erős szmognak.

(CNN, The Guardian)

Prognózis
2060-ig a globális GDP 1 százaléka láthatja kárát, ha nem tudjuk csökkenteni a levegő szennyezettségét. Ez 2600 milliárd dollárt jelent, állítja az OECD jelentése. Miből kalkulálták ezt az összeget? Táppénzes napok számából, kieső mezőgazdasági termelésből.
A szennyezetett levegőnek köszönhetően megbetegedett személyek ellátási költsége 25 000 milliárd dollárt is kitehet ezekben az évtizedekben.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo