A Magyar Természetvédők Szövetsége - Föld Barátai Magyarország (MTVSZ) már
korábban is többször felhívta a figyelmet, hogy a bioüzemanyagok meggondolatlan elterjesztése veszélyeket jelent a biológiai sokféleségre, valamint maga után vonja az élelmiszerek és a takarmány árának emelkedését. Ugyanakkor nem járul érdemben hozzá az éghajlatváltozás mérsékléséhez sem. (A szervezet nemrégiben a magyar Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégiát is keményen kritizálta.)
A természetvédők szerint nem helyes, hogy az Európai Unió legutóbbi tanácsülésén azt a célkitűzést fogadták el, hogy 2020-ra a tagállamok 10 százalékosra növeljék a bioüzemanyagok felhasználását. Sajnos az EU célkitűzésekre is hivatkozva hazánkban jelenlegi fejlesztéspolitika keretében több, uniós forrásokat is felhasználó program (pl. Új Magyarország Fejlesztési Terv, Új Magyarország Vidékfejlesztési Terv) támogatni kívánja a bioüzemanyagok termelését. (Az EU minden ötödik kalászt bioüzemanyag előállítására fordítaná.)
A bioüzemanyagok elterjedésének támogatása óriási hiba, amelyre már a nagy nemzetközi tekintélynek örvendő OECD is felhívta a figyelmet - emelte ki Farkas István az MTVSZ ügyvezető elnöke.
Ne támogassák a bioüzemanyagot
A néhány nappal ezelőtt nyilvánosságra került dokumentumban az OECD is arra figyelmeztet, hogy meg kell szüntetni a bioüzemanyagok előállításának támogatását, mert jelentős élelmiszerár-emelkedést okoz és környezeti hatásai akár még a benzinnél és a dízelnél is rosszabbak lehetnek. Az OECD szerint az európai kormányok nem veszik figyelembe a bioüzemanyagokkal szembeni, egyre erősödő aggodalmakat. (A bioüzemanyag gazdaságos termelése sem kielégítően megoldott - a szerk.)
Midezek fényében a Magyar Természetvédők Szövetsége arra kéri a kormányt, hogy ne adjanak pénzügyi támogatást a bioüzemanyagok előállítására és felhasználására. Sürgetjük egy olyan biomassza stratégia kidolgozását, amely a bioüzemanyagok termelését társadalmilag és környezeti szempontok szerint is elfogadható keretek közé szorítja - jelentett ki Farkas István.
Nem elég az alternatív
A megújuló energiaforrások nem szolgálhatják egy növekvő energiaigény kielégítését, ehelyett a teljes energiafelhasználás csökkentésére van szükség. (Erre kis- és nagyvállalatok, de a magánemberek is tehetnek komoly lépéseket...) Ehhez az energiatakarékossági és energiahatékonysági lépéseket kell ösztönözni, amelyek környezeti szempontból is elfogadhatóbbak, és gazdaságilag is hatékonyabbak - tette hozzá Fidrich Róbert, az MTVSZ programvezetője.
Az MTVSZ Biomassza dilemma című kiadványa elemzi a biomassza termelés és felhasználás kérdéskörét.