1800 milliárd dollárt kéne költeni a klímakatasztrófára való felkészülésre, de ez négyszeresen térülne meg

Plusz nem érne véget a mai formájában az emberi civilizáció. A megoldás drága, de megvan a recept - viszont minderre egy friss felmérés szerint elképesztően felkészületlenek vagyunk, főleg a politikai vezetők miatt.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Klíma apartheid" fenyegeti a világot a klímaváltozás egyre gyorsuló hatásai miatt, azaz a leggazdagabbak megmenekülnek, a szegények pedig meghalnak, figyelmeztet egy friss, nemzetközi tanulmány. A 18 nemzet által összehívott Globális Bizottság az Alkalmazkodásról (Global Commission on Adaptation) dokumentuma szerint a klímakatasztrófa-okozta szegénység, vízhiány, és a még sokkal erősebb migrációs hullámok megelőzése több mint egybillió dolláros befektetést igényelne. A jelentés szerint nem a pénz az akadály, hanem még mindig a politikai szándék hiánya: nincsenek vezetők, akik klímaügyben az emberek tömegeit felráznák.

A mások mellett a kínai, indiai, kanadai környezetvédelmi miniszter, a Világban vezetősége, az ENSZ klíma- és környezetvédelem-ügyi részlege, valamint Bill Gates által támogatott GBA szerint igazi forradalomra van szükség abban, ahogy a globális klímakrízis veszélyeit érzékeljük, és abban is, ahogy megtervezzük a felkészülést annak következményeire.

Bealudtunk

A jelentés szerint hiába érezzük már most a saját bőrünkön a klímaváltozás hatásait, és hiába sorolja minden, a témával foglalkozó tanulmány és cikk a közelgő, még drámaibb következményeket, eddig "súlyosan elégtelenek" a globális előkészületek, amiért a szöveg szerint leginkább a világ vezetőit terheli a felelősség.

Különösen az aggaszt, hogy a politikai vezetőkből hiányzik az előrelátás. Sokkal jobban érdekli őket, hogy megválasszák és újraválasszák őket, a klímaügyek nem élveznek náluk prioritást. Ezt láthatjuk az USA-ban is, Trump elnökkel.
- írja a tanulmány előszavában Ban Ki-moon, az ENSZ volt főtitkára.

fotó: Flickr/baghee58

Pedig ez lesz

A klímaváltozás következményei a jelentés szerint most már elkerülhetetlenek, és további intézkedések hiányában miattuk 2030-ig még 100 millió ember szegényedik el. Az éves szinten vízhiányban szenvedők száma 1,4-5 milliárd fővel ugrik meg, ez korábban elképzelhetetlen harcokat indít meg a vízért, ami további konfliktusokat és migrációs hullámokat indít el. Az emelkedő tengerszintek és az egyre vadabbá váló viharok pedig százmilliókat kényszerítenek majd partmenti otthonuk elhagyására, ennek költségét a csoport egybillió dollárra becsli.

A jelentés szerint a klímaalkalmazkodás céljából 2030-ig 1,8 billió dollárt kellene elkölteni öt kulcsterületen, ami őrült nagy összeg - viszont, amellett, hogy a mostanihoz viszonylag közeli formában meg tudná őrizni az emberi civilizációt, végül még 7,1 billió dollár nyereséget is fialna.

Az öt terület:

  • Korai veszélyjelző rendszerek: a tanulmány szerint ha pusztán 24 órával a bekövetkeztük előtt jelezni tudnánk a közelgő, klímaváltozás-korbácsolta természeti katasztrófákat, azzal 30 százalékkal csökkenthetnénk az elszenvedett károkat, életeket menthetnénk, a megmentett vagyontárgyak összértéke pedig a rendszer árának tízszeresét tenné ki.
  • Infrastrukturális fejlesztések: ezek 3 százalékkal dobják meg a szükséges felkészülés összköltségét, de a tanulmány szerint minden elköltött egy dollár négy dollárt hoz vissza. Árvízvédelemben jól működhetnek a Kínában és Sanghajban már alkalmazott, szivacs mintájára működő, a vizet beszívni képes, porózus járdák, tetőkertek, és további fásítások a parkokban. A tetők fehérre festése egyszerű, viszonlyag olcsó, de működik: az indiai Ahmedabadban 5 Celsius fokkal csökkent a hővisszaverő mázolás hatására az épület szobáiban a hőmérséklet.
  • A mangrove erdők védelme és újratelepítése: ezek a partmenti erdőségek felfogják a tenger felől érkező viharokat, összesen 18 millió partmenti lakost védelmeznek globálisan, és évi 80 milliárd dolláros árvízkárt előznek meg. Védelmük és újratelepítésük a munkák árának tízszeresét hozná vissza.
  • A szárazságtól sújtott vidékek mezőgazdaságának fejlesztése: szárazságtűrő növényfajták kifejlesztésével védelmezhető lenne a megélhetés a veszélyeztetett területeken, és megelőzhető lenne az éhínség.
  • A vízkészlet védelme: a védelem mellett a vízpazarlás visszaszorítása kulcsfontosságú a klímaharcban.
(Guardian, BBC)

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo