Új helyzetek előtt a cégek

Tartalékfelélés, mikrohitel, klaszterek. Ezekekkel a módszerekkel tudják a legkisebb vállalkozások túlélni a válságot, amelyet a lakossági fogyasztás és az önkormányzati beruházások visszaesésén keresztül fognak a leginkább megérezni. Az építőipar, az infokommunikáció, illetve a gépbeszerzések területén azonban az állam is generál megrendelést, a fejlesztési és gazdasági tárca pedig a pályázati feltételeket is a megváltozott körülményekhez igazítaná.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A lakossági fogyasztás és az önkormányzati beruházások visszaesésén keresztül fogják leginkább érezni a válságot a magyar családi-, mikro- és kisvállalkozások - mondja Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének (Iposz) elnöke, aki szerint válság idején a vállalkozók elkezdik felélni tartalékaikat, lemondanak bevételeikről. Az eddigi hátrányuk viszont - a legkisebbek nemigen jutottak hitelhez - most előnnyé vált, mert nem kell a hiteltörlesztés miatt aggódniuk. Csapás akkor érheti őket, ha fizetési problémák miatt a korábban hitelre vett magáningatlanaikra a bankok ráteszik a kezüket. Ezért az Iposz álláspontja szerint az egyéni vállalkozásokat érintő törvényt mindenképp módosítani kell, hogy ők is alakíthassanak egyéni céget - mert ezzel elhatárolható lenne a vállalkozói vagyon -, és a csődtörvénynek az egyéni cégekre is vonatkoznia kellene. (Az egyéni cégről részletesebben lásd a Piac & Profit 2008. 10. számát.)

Érdemes böngészni!
Elérhető még a vállalati folyamatmenedzsment támogatása, a pályázat beadási határideje 2009. január 30. A december 31-én záródó e-kereskedelem és e-szolgáltatás fejlesztését, illetve a logisztikai szolgáltatás fejlesztését célzó támogatás is figyelemre méltó. Szintén sokoldalú program a vállalati innovációra igényelhető támogatás, a melynek beadási határideje 2009. január 9.
Likviditást segítő eszköz

A mikrohitelezés a vállalkozások működésének fenntartására jó eszköz, ezért a finanszírozó szervezetek ehhez adott önrészét - amely jelenleg 20 százalék - csökkenteni kellene, hogy az így nyert pluszforrást is a vállalkozásoknak lehessen adni - véli Szűcs György.

A kibővített mikrohitelt a pályázatíró cégek is dicsérik. Semperger Kinga, a ProjectMine Kft. ügyvezetője szerint ez nagyon jó likviditást segítő eszköz lehet a kkv-k kezében, hiszen amellett, hogy egyszerű és jól átlátható lehetőségről van szó, bármire - például eszközbeszerzés kapcsán önrészként - is használható. A válság kezdete óta a mikrohitel iránt megugrott az igény, köszönhetően annak is, hogy maximális összegét 6 millióról 10 millió forintra emelték.

A nagy érdeklődés felveti a kérdést: elapadhatnak-e a mikrohitel forrásai? Az aktivitás dinamikus növekedése sem eredményezheti, hogy ne legyen pénz a mikrohitelalapban, állítja Benke Ákos, a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. vezérigazgatója. A nagyjából 60 milliárd forintos keret eleve igen komoly összeg, s a program eleve lehetőséget ad arra, hogy átcsoportosítsanak pénzeket. Benke szerint a nyertes pályázók általában egy, maximum három hét alatt hozzájutnak a forráshoz.

Klaszterben könnyebb

A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) közlése szerint a következő években a hazai keresletélénkítés elsődleges forrásai az európai uniós támogatások lesznek. Már most döntés született több mint 2000 milliárd forintnyi olyan beruházásról, amely az építőipar (1800 milliárd forint), az infokommunikáció (200 milliárd) és a gépbeszerzések (100 milliárd) területén jelent megrendelést és azon keresztül munkát az érintett ágazatokban.

Az építőipari megrendelésekre most különösen nagy szükségük van a hazai kkv-knak, ugyanis a piacaikon már megjelentek olyan nagy cégek, amelyeket korábban ezek a 200-300 millió forintos megrendeléseket nem vonzottak. Kónya Zoltán, a Consol Europa Consulting ügyvezető igazgatója szerint kkv-k piaci befolyása folyamatosan szűkült, így a válság idején még nehezebben jutnak piacokhoz. A tanácsadó szerint nemcsak a nagyok, hanem az állam piacbefolyásolási lehetőségei is gondot jelentenek a kisebbek számára - a piacról ugyanis a kapcsolatrendszerek zárják ki a többséget -, és ezen jó lenne változtatni. Kónya úgy véli, ha a kkv-szektor megrendelésekhez jut, akkor munkával látja el a mikrovállalkozásokat is. A kicsik kitörési pontjaként említette a klaszterré alakulás lehetőségét.

Nyár óta pályázathatnak a klaszterbe tömörült vállalkozások és egyéb szervezetek a klasztermenedzsmentet támogató tevékenységekre, emellett a klaszter közös beruházásaira - eszközbeszerzésre, az ahhoz kapcsolódó gyártásilicenc-, gyártási know-how-beszerzésekre és IKT-fejlesztésre, beleértve közös informatikai platform kialakítását vagy továbbfejlesztését, az on-line megjelenés, e-kereskedelem és egyéb e-szolgáltatások támogatását - is. A keretösszeg 6,45 milliárd forint, melyből egy-egy klaszter 5-250 millió forint támogatást kaphat.

Teljes cikk a Piac és Profit decemberi számában.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo