A Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Regionális Programok Irányító Hatóságának vezetője ugyanakkor egyaránt úgy nyilatkozott, hogy az elnök állítása félreértésen alapulhat, szeptember 30-ig még lehet pályázni a kiemelt támogatásokra.
Ne fáradjon!
Balázs Árpád, Siófok polgármestere elmondta, a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács munkaszervezetétől a napokban adatlapot kért egy kiemelt projektterv benyújtásához, amikor arról tájékoztatták, "ne fáradjon". Az indoklás szerint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség irányító hatósága úgy rendelkezett, hogy Dél-Dunántúlon csak a megyei jogú városok fejlesztési programjai számíthatnak kiemelt támogatásra a ősszel esedékes döntéskor - tette hozzá.
Balász Árpád kifejtette, a kormány nyár közepén 500 milliárd forint sorsáról döntött, s ennek részeként a dél-dunántúli régió (Baranya, Somogy, Tolna megye) kiemelt programjai közül egyedül Pécs lehetett befutó, egyszerre öt pályázattal, holott korábban már Európa kulturális fővárosaként megkapta a régió fejlesztési keretének 20 százalékát, 30 milliárd forintot.
A balatoni szövetség vezetője szerint a Balaton gazdaságilag és turisztikailag is frekventált déli partja és térsége jelentős hátrányba kerülhet egy ilyen diszkriminatív eljárás miatt, holott az üdülőkörzet fejlesztése a kormány Zászlóshajó programjaként is szerepel.
Balász Árpád sérelmezi, hogy az irányító hatóság úgy hozta meg a rendelkezését, hogy előtte nem egyeztetett a régió szereplőivel, fejlesztési tanácsával.
Közlemény
Tiltakozásul közleményt adott ki kedden, amelyben kifejti, hogy az uniós elvekkel ellenkező gyakorlat megváltoztatását szeretné elérni a projektek kezelésében, ezért Gruber Attilához, a térség fideszes országgyűlési képviselőjéhez, valamint Magyarország uniós képviselőihez fordul.
A kormány által ősszel ismét tárgyalandó kiemelt projektek közé két Siófokot érintő projekt is be szeretne kerülni: az egyik Szántódpuszta-Zamárdi-Siófok közös pályázata kulturális látnivalók fejlesztésére, a másik Siófok déli tehermentesítő útjának megépítése - áll a dokumentumban.
Ez utóbbival kapcsolatban Balázs Árpád arról tájékoztatott, hogy a gazdasági és közlekedési tárca négy évvel ezelőtt írásban vállalta, elkészítteti az út és a 65-ös számú főút találkozásánál megépítendő körforgalom építési terveit, valamint beszerzi a jogerős engedélyeket, amit csak a napokban teljesített. Ezért, bár régóta aktuális a kérdés, csak most nyílt lehetőség arra, hogy forrásra pályázzanak a megvalósításához.
A polgármester szerint a két projekt nagyságrendje akkora, hogy annak támogatására nem nyújt lehetőséget a pályázati rendszer, csak ha kiemelt státuszt kap.
Még pályázhat...
Wekler Ferenc, a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke közölte, a tanács munkaszervezete önálló jogi személy, amely maga felel a nyilatkozataiért. A valós helyzet az, hogy Siófok, mint ahogy a régió bármely települése, szeptember 30-ig benyújthatja a tanácshoz a kiemelt projektekre tett javaslatait. Amennyiben azokat a tanács kellően meglapozottnak ítéli, továbbítja a kormány felé, amely várhatóan november végén dönt a támogathatóságukról.
Mosonyi Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Regionális Programok Irányító Hatóságának vezetője kifejtette, félreértésen alapulhat az a tájékoztatás, amit Balázs Árpád kapott.
Hangsúlyozta, bárkinek van arra lehetősége, hogy szeptember 30-ig, majd a jövőre, és a minden évben várható újabb körökben javaslatot tegyen kiemelt projektekre. A kormány mindenkor a regionális tanácsok által támogatott és eléterjesztett projektjavaslatokból választja ki azokat, amelyek pályázatás nélküli, vagyis kiemelt támogatásban részesülhetnek szakmai megalapozottságuk miatt - tette hozzá.