A kormány könnyítette az uniós pályázatok feltételrendszerét, egyszerűsítette és gyorsította a folyamatokat. A korábbi 25 százalékról 40-re emelte a vállalkozásoknak adható előleg mértékét, automatikussá téve a kiutalását, visszamenőleg is. Az előleget a szerződéskötéstől számított 15 napon belül utalják. A pályázatok elkészítésére fordítandó átlagos idő mintegy 30 százalékkal csökken, átlagos átfutási idejük 25-40 százalékkal lesz rövidebb 2009-ben. A feltételek kedvezőbbé válása is jó hír a vállalkozásoknak, de igazi áttörést a támogatási intenzitás növelésével lehet elérni - véli Szakáll Gábor, a Start Tőkegarancia Zrt. üzletág-igazgatója.
Annak ellenére, hogy az EU a kkv-k számára az elmúlt évben kiemelt támogatástömeget nyújtott, valódi áttörésre csak idén számíthatunk, hiszen a tervezett kiírások rengeteg újdonságot, kedvezményt tartalmaznak - emelte ki a gazdaságfejlesztési operatív program (GOP) pályázatai kapcsán Essősy Zsombor, a Magyar Pályázatkészítő Iroda (MAPI) Zrt. vezérigazgatója. Kibővített támogatási körrel jelent meg például a GOP-2009-2.1.1/A technológiafejlesztési pályázat és annak közép-magyarországi tükörpályázata, a KMOP-2009-1.2.1/A. Idén a gépbeszerzés mellett már szoftvervásárlásra is lehet forrást szerezni, a támogatás intenzitása - a megvalósulás helyszínétől függően - elérheti az 50, illetve 70 százalékot. A támogatható vállalkozások köre is bővül, hiszen a mikro- és kisvállalkozások mellett a középvállalkozások is pályázhatnak.
82 milliárdra duzzadó GOP
A technológiafejlesztési pályázatnál fontos változás, hogy már itt is lehetőség van előleg felvételére, ami elérheti a támogatási összeg 40 százalékát, és idén 25 millió forintig nem kell biztosítékot felmutatni. Mivel a GOP-2009-2.1.1/A maximális igényelhető összege 50 millió forint, ezért előleg igénylése esetén előfordulhat (25 milliós támogatás felett), hogy biztosítékadás szükséges, de ez a projekt megvalósítása után felszabadítható. 50 millió forint feletti támogatásra a szintén technológiafejlesztésre való GOP-2.1.1/B (20-150 millió) és a GOP-2.1.1/C (150-400 millió) ad lehetőséget, de ezek csak komplex igényeket támogatnak (amikor a beruházás mellett például a dolgozókat oktatni is kell). Ugyanezt a célt szolgálja a GOP-2.1.2/B és a GOP-2.1.2/C is a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben. Ezt a négy pályázatot február 6-án írták ki, hasonlóan a GOP 2.1.3-hoz, amelyből a munkahelymegtartó nagyberuházásokhoz lehet pénzt igényelni.
Folytatás a Piac és Profit februári-márciusi számában.