Jeremiás elindul

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) Gazdaságfejlesztési Operatív Programjában (GOP) - a remények szerint - még az idén, az év közepén elindul a kis- és középvállalkozások finanszírozását szolgáló Jeremie-program - hangzott el a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban (GKM) tartott háttérbeszélgetésén, pénteken.

A Jeremie-program az Európai Bizottság, az Európai Beruházási Bank, az Európai Beruházási Alap közös akciója, amely segíti a mikro-, kis- és közepes vállalkozások finanszírozási forrásokhoz jutását az Európai Unió strukturális alapjaiból. Novák Csaba, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) GOP irányító hatóság vezetője elmondta, hogy a Jeremie-program három pillérre épül, a mikrohitel-finanszírozásra, a garanciaeszközökre, a tőkepiac fejlesztésére.

Folyamatban

Kállay László, a GKM vállalkozásfinanszírozási főosztályvezetője hangsúlyozta, hogy a részletek kidolgozása még folyamatban van, a visszatérítendő támogatásokat tartalmazó program célja a nem bankképes vállalkozásoknak bázist teremteni a dinamikus fejlődéshez, a hitelfedezet elégtelenségéből adódó problémák kezelése, a magántőke nagyobb mértékű bevonása a fejlesztések finanszírozásában. Az uniós és hazai társfinanszírozásból erre a célra elkülönített összeg egy holdingalapba kerülne, amelyhez a mikro-, kis- és középvállalkozások pénzügyi közvetítőkön keresztül juthatnának.

A holdingalapot kezelő társaság a Magyar Fejlesztési Bank tulajdonában jön majd létre és később vásárolja majd meg azt a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ (MAG) Zrt., a GOP közreműködő szervezete. Az alap nyílt pályázatot ír ki pénzügyi közvetítőknek, akik a meghatározott keretfeltételek között közreműködnek a források kihelyezésében. Ezeket a pénzügyi konstrukciókat a pénzpiac egészében képzelik el és kiegészítő szerepet tölt majd be.

Verseny az ügyfelekért

A Jeremie programon belül induló mikrohitel finanszírozástól azt várják, hogy egyre több lesz az ügyfelek igényeihez alkalmazkodó konstrukció, bővül a közreműködői kör, erősödik a verseny az ügyfelekért, enyhébb fedezetkövetelmény mellett is hozzá lehet majd jutni a kedvező kamatozású mikrohitelhez. A garanciaeszközök alkalmazásával szembeni elvárás, hogy több ügylet nagyobb mértékű finanszírozása történjen, a kisvállalkozások alacsonyabb tranzakciós költséggel, kisebb adminisztráció mellett jussanak garantált hitelhez.

A tőkepiac fejlesztését a magán- és állami befektetők részvételével közös kockázati alapok létrehozásával és piaci alapon történő működtetésével kívánják a programban elérni. Ennek segítségével lehetővé válik a kisvállalkozások tőkefinanszírozása minden életszakaszban, és az eddiginél több magántőkét lehet majd bevonni az alapok finanszírozásába. Kérdésre válaszolva elhangzott, hogy a GOP-ban a Jeremie-típusú pénzügyi eszközökre elkülönített 2004-es forint-euró árfolyamon számított mintegy 150 milliárd forintból - a tervek szerint - 30 milliárd forintot a mikrohitel finanszírozás, 70 milliárd forintot a garanciaeszközök, 50 milliárd forintot a tőkeprogram tenne ki. A keret az árfolyamváltozás miatt változik, de az arányok vélhetően maradnak.

A GKM adatai szerint a következő hét évre erre a pénzügyi programra 167,5 milliárd forint áll rendelkezésre, amely áttételesen több mint 2.000 milliárd forint forrást mozgat meg.

Véleményvezér

Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo