Az EU végrehajtó testülete átfogó - 600, az elmúlt hét év során jogellenesen folyósított állami támogatásokkal kapcsolatosan elfogadott bizottsági határozatra alapuló - értékelésében megállapította, hogy "a jogellenesen nyújtott állami támogatások sokkal károsabbak a versenyre és a kereskedelemre nézve, mint a bejelentett támogatások".
Jogellenesnek minősül az a támogatás, amelyet a tagállamok a bizottság előzetes értesítése nélkül, illetve a bizottsági határozat meghozatala előtt nyújtanak.
Az összegzés kimutatta, hogy a jogtalan nyújtott állami támogatások különösen a nagyobb tagállamokban jelentenek problémát: az összes jogellenes támogatással kapcsolatos ügy 73 százaléka a Nagy-Britanniát, Franciaországot, Németországot, Olaszországot és Spanyolországot érinti. A fő terep az ipari és szolgáltatási ágazat.
Az eredményesen visszafizetett 6 milliárd eurós támogatás az összes visszatérítendő támogatások 71 százalékát képviseli, ami például a 2004-es 25 százalékos visszafizetési arányhoz képest jelentős előrelépés. Ezzel együtt "a visszatérítésről szóló határozatok azonnali, hatékonyabb végrehajtása érdekében még további erőfeszítések szükségesek" Brüsszel szerint.
További 1,2 milliárd eurót mindazonáltal a csődeljárás során elvesztettnek nyilvánítottak. Az elmúlt hétéves időszakban a brüsszeli bizottság - akár panaszra válaszként, akár saját kezdeményezésére - 608 határozatot hozott a jogellenesen nyújtott állami támogatásokkal kapcsolatban.
Ebből csak 11 érintette az 10 új EU-tagállamot, Magyarországot mindössze egy, de az is pozitív volt.
Neelie Kroes versenypolitikai biztos hangoztatta, hogy "a jogellenesen nyújtott állami támogatások aláássák az európai versenyképességet és az egységes piac megfelelő működését". Hozzátette, hogy a tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy valamennyi, támogatással kapcsolatos intézkedést bejelentsenek, a visszatérítésre vonatkozó határozatokat pedig haladéktalanul végrehajtsák".