A miniszterelnök közölte: a következő napokban a programok egymás után kerülnek fel hivatalos és elfogadott programként az EU nyilvános fórumaira, internetes felületeire. Magyarország a nemzeti fejlesztési terv stratégiájáról az Európai Unióban hetedikként állapodott meg a brüsszeli bizottsággal, és még ezt megelőzően a tagállamok közül elsőként írt ki pályázatot a források felhasználására.
Érdemi viták zajlottak
A nemzeti fejlesztési tervről folytatott viták gyarapították a programokat, és sikerült az eredeti fő célkitűzést a növekedést, az új munkahelyek létrejöttét megtartani. Az operatív programok alapján készülő két éves akciótervekben szerepelnek majd az olyan egyedi projektek is, amelyekről a kormánynak szakmai alapon kell döntenie, figyelembe véve a hosszú távú fejlesztési célokat, az ország igényeit, a kultúra, gazdaság sajátos szempontjait.
Ügyelnek arra, hogy biztosítsák az átláthatóság, a számonkérhetőség, a költséghaszon arányosságának elvét. A két éves akciótervek két dologról szólnak: a kiemelt projektekről és a pályázatokról. Kijelentette: szeptembertől tömegessé válik a pályázatok kiírása.
Légy résen!
A kormányfő a Nemzeti Fejlesztési Tanácson keresztül is azt kérte az önkormányzatoktól, gazdálkodó szervezetektől, civil szervezetektől, hogy készüljenek a fejlesztési lehetőségekre. Mint mondta: "nem pénzt költünk, hanem befektetünk egy új Magyarországba".
A Nemzeti Fejlesztési Tanács ülésén Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter megismételte, hogy lezárultak a tárgyalások az Európai Unióval az operatív programokról. Kiemelte: a tárgyalásokon hatékonyan tudták védeni, képviselni az ország érdekeit. Példaként említette, hogy a beadott operatív programokhoz képest 5-10 százalékkal csökken a turizmuson belül a szálláshelybővítésre fordítható forrás, ami a humáninfrastruktúra fejlesztési lehetőséget növeli.
#page#Ugyanakkor az EU szabályozása szerint nagyobb önrészt kell vállalni a környezetvédelmi beruházásoknál, mint korábban, ez az önkormányzati szektor számára jelent majd nagyobb terhet. A tárgyalások eredményeként a regionális operatív programokba kerültek az ipari park fejlesztések, a barnamezős beruházások és a rekultiváció témája.
További kiírások lesznek
Az eddigi eredményekről szólva Bajnai Gordon elmondta, hogy az idén az ÚMFT-ben kiírt 18 pályázatból 8-at már lezártak. A gazdaságfejlesztési pályázatok lehetőségeit átlagosan kétszeresen jegyezték túl a pályázók. A lezárt gazdaságfejlesztési pályázatok 46 milliárd forintra megemelt keretének felhasználásával 180 milliárd forint beruházás indulhat meg. Júliusban újabb 20 pályázatot írnak ki 30 milliárd forint keretre, és elindulnak a foglalkoztatás területén a központi programok.
Az egyedi projektek nem a pályázatok kikerülését szolgálják, hanem olyan egyedi beruházásokról szólnak, amelyek nem férnek be a pályázati lehetőségek közé. Az akciótervekben szereplő fejlesztések 2800 milliárd forint elkötelezettséget tartalmaznak a következő két évre. Ősz végéig 200 pályázat lesz elérhető az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében, és elindul az egyedi projektek megvalósítása is.